1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
topjm [15]
3 years ago
5

Jason bought n candy bars. Write an expression to show the total cost of the candy bars if each candy bar cost $5.

Mathematics
2 answers:
Eva8 [605]3 years ago
6 0

Answer:

total cost of the candy bars = 5 x n

Step-by-step explanation:

Lady bird [3.3K]3 years ago
4 0

Answer:

5n

Step-by-step explanation:

You might be interested in
Which coordinate pair is (3,16) reflected across the y-axis?
seraphim [82]

Answer:

(-3, 16)

Step-by-step explanation:

If it is reflected off the y - axis, the x coordinates change.

It becomes (-3, 16)

4 0
4 years ago
Read 2 more answers
At the beginning of this month, the balance of Carl's checking account was $437.55. So far this month, he has received a paychec
Nuetrik [128]
Again, just simple addition and subtraction: $1,034.52
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
DeMarcus says the number 24 / 6 belongs only to the set of rational number explain his error
prohojiy [21]
24/6 is not a proper fraction. First of all, it can be simpified: both numbers can be divided by 6:


24/6=4
6/6=1

so 24/6 is equal to 6/1, which is equat to 6!!!!


so 24/6 is actually also a natural number and an integer.
5 0
4 years ago
What is 38 in denary in base 8
Naily [24]
First divide by 8:_

38 / 8 = 4  remainder 6

so its 46
4 0
3 years ago
Subtact: (3x + 4) - (x + 2)​
stiv31 [10]
Ok this is the answer to this question 2(x+1)
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • A number is four times larger than the square of the number
    7·1 answer
  • The cost, c, of a ham sandwich at a deli varies directly with the number of sandwiches, n. If c = $54 when n is 9, what is the c
    11·2 answers
  • Dominic is buying candy by the pound for a party.for every 10 pounds of candy he pays 12.What is the cost per pound for the cand
    7·1 answer
  • Which ordered pair is a solution to the equation 2x - 4y = 18?
    13·2 answers
  • What is the value of x? Round your answer to the nearest tenth if necessary.
    7·1 answer
  • The coordinates of A, B, and C in the diagram are A (p, 4), B (6, 1 ), and C (9, q). Which equation correctly relates p and q? ↔
    11·1 answer
  • Compare 3.589 & 3.598
    5·1 answer
  • The graph shows a proportional relationship between the number of computers produced at a factory per day. In three days, 36 com
    15·1 answer
  • When an alligator is born it is about 8 inches long. each year they grow about 12 inches.how old is an alligator is that is 116
    9·1 answer
  • It costs $3.00 for 45 gallons of detergent. What is the cost per gallon of detergent? *
    5·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!