1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
scoundrel [369]
3 years ago
6

A pizzeria stores flour in a 5-gallon container. Each pizza they make uses 7 cups of flour. can the cook at pizzeria make 12 piz

zas without refilling the canister?
the canister holds cups and they need cups of flour to make 12 pizzas?

Mathematics
1 answer:
Alla [95]3 years ago
5 0

Answer:

The cook CANNOT make 12 pizzas without refilling the canister

Step-by-step explanation:

Please see the attached files for explanation

You might be interested in
The Hoskins family spend $600 per month on groceries for their family. If this is 15% of their monthly budget, what is there mon
Varvara68 [4.7K]

Hi!

We will find the monthly budget using proportions, like this:

15% = 0,15___________600$

100% = 1_____________x$

__________________________

x = (600*1)/0,15

x = 600/0,15

x = 4000

Their monthly budget is 4000$.

Hope this helps!

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Marking brainliest!!<br><br> What should I put for the second question? I am confused. HELPP
NARA [144]
One could analyze sources that were created by experts. In this case, you should look for a source that shares the same main argument, which is that people should pay for things that they own. People with credentials are credible (for the most part), and can be trusted. If experts have the same ideas and opinions in their respective fields, your thesis can be verified.
5 0
2 years ago
Pls help i would love to have an explanation of how you got the answer<br>i will mark brainliest
Neporo4naja [7]
Answer :
i what explanation can u post the picture
5 0
3 years ago
Find the missing side
mr_godi [17]

Answer:

Step-by-step explanation:

c^2 = a^2 - b^2

13^2 - 5^2 = -12

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
7×3.8<br><br><br>show me the work you did to get the answer
timama [110]
5
7
X3.8
26.6
So you multiply 7x8 and you get 56 then you put the 6 down and carry the 5 and then you multiply the 3x7 and you get 21 but you add the 5+21 and get 26 then you put the decimal after one number because that is how it is in 3.8
3 0
3 years ago
Other questions:
  • A cylinder has a base with a radius of 5 cm and a height of 15 cm. What is the volume of the cylinder? (Use π = 3.14.)
    10·1 answer
  • Somebody help me please
    8·1 answer
  • How would you know if these 2 triangles are similar or not
    5·1 answer
  • Gabe Amodeo, a nuclear physicist needs 60 liters of a 40% acid solution. He currently has a 20% solution and a 50% solution. How
    14·2 answers
  • A manufacturer allows a discount of 30% on the list of prices of goods bougth by wholesalers. Calculate the discount allowed on
    10·1 answer
  • There were 64 basketball games during the ncaa tournament. 16 of those games were decided by 3 points or less. What percentage o
    9·1 answer
  • The cost for 8.2 pounds of raisins is $13.12. How much does each pound cost? $1.60 $1.61 $1.62 $1.63
    14·2 answers
  • Hurry I need the answer and how u got it and if correct ill give you brainiest
    9·1 answer
  • Find the value of given expression<br><br><img src="https://tex.z-dn.net/?f=%20%5Csqrt%7B213%20%5Ctimes%20213%7D%20" id="TexForm
    5·2 answers
  • 2Type the correct answer in each box.Miss Clark's farm has chickens and pigs. There are a total of 26 animal feet and 8 animal h
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!