1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
polet [3.4K]
2 years ago
11

Trig: A sector of a circle has area 25 cm2 and centralangle

Mathematics
1 answer:
Alchen [17]2 years ago
3 0

Answer:  Radius = 10 cm and Arc length = 5 cm

Step-by-step explanation:

The area of a sector with radius r and central angle \theta (In radian) is given by :-

A=\dfrac{1}{2}r^2\theta

Given : A sector of a circle has area 25 cm^2 and central angle  0.5 radians.

Let r be the radius , then we have

25=\dfrac{1}{2}r^2(0.5)\\\\\Rightarrow\ r^2=\dfrac{2\times25}{0.5}\\\\\Rightarrow\ r^2=\dfrac{50}{0.5}=100\\\\\Rightarrow\ r=\sqrt{100}=10\ cm

Thus, radius = 10 cm

The length of arc is given by :-

l=r\theta=10\times0.5=5\ cm

Hence, the length of the arc = 5 cm

You might be interested in
What is the distance between (3, -8) and (0, -2)
faltersainse [42]
The answer is 3√5. You use the distance formula: √((x2-x1)^2+(y2-y1)^2)
3 0
2 years ago
Read 2 more answers
Jackson at the collectibles fair. He has exactly $8 and will purchase a collectible from a vendor for $5. What percent of his mo
lisabon 2012 [21]

Answer:

62.5%

Step-by-step explanation:

Total money with Jackson = $8

Money spent for buying collectible  = $5

__________________________________________________

Percentage of any number A with respect to another number B is calculated by multiplying fraction A/B with 100

Numerically A as percentage of b will be expressed as (A/B)100 %

It means that if there are 100 items instead of B item then what will be the value of A.

______________________________________________________

Percentage of money spent = (Money spent for buying collectible /Total money with Jackson)

Substituting the total money and money spent for buying collectible

we have

Percentage of money spent  = 5/8 * 100 = 0.625*100 = 62.5%

Thus, 62.5% percent of his money will Jackson spend on the purchase of collectible.

8 0
2 years ago
6) BRAINLIEST & 10 + POINTS!
MA_775_DIABLO [31]

Answer:

the height of the building is approximately 134 yards

Step-by-step explanation:

Recall that i order to use the arc-length formula:

arc\,\,length=R\,\theta

we know the radius R, but the angle \theta must be given in radians. Then we convert 4.5^o to radians, and then use 1700 yards as the radius in the formula.

4.5^o*\frac{\pi}{180} =0.07854

Therefore, the arc length formula would render:

arc\,\,length=R\,\theta\\arc\,\,length=1700\,(0.07854)=133.518\, yards

which rounded to the nearest yard becomes: 134 yards

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
I need help on this plz help me
Lana71 [14]
B hope this helps I took the test and got it right!
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Two laboratory technicians are running product quality tests . One technician takes 6 minutes less than the other . What equatio
Georgia [21]

Answer:

<h3>C. t = x + x - 6</h3>

Step-by-step explanation:

Let the time use by other one technician be x

if the other technician takes 6 minutes less than the first technician, then the time taken by the other technician will (x - 6)

The total amount of time t it would take to run the tests if the technicians work together will be expressed by taking the sum of the time taken by the two technician as shown.

First technician = x

Second technician = x-6

Sum of the time taken

t = x+ (x-6)

Hence option C is correct

6 0
3 years ago
Other questions:
  • Marianne wanted to know students' opinion on the new schedule at school. She survey's the first
    6·1 answer
  • Which transformation is shown by the coordinates below
    14·1 answer
  • Carl spent $200 in six days. He spent $60 on the first day. He spent the same amount of money during the next five days. a. Writ
    15·1 answer
  • An 8 pack of beaded necklaces cost $21.92. what is the unit price per necklace??​
    8·2 answers
  • A store has apples on sale for $3.00 for 2 pounds. How many pounds of apples can you buy for $9? If an apple is approximately 5
    12·2 answers
  • 3. FACTOR f(x) = x3 + 2x2 – 51x + 108 completely given x + 9 is a factor.
    9·1 answer
  • Peter and Jane have some money in the ratio 1:3
    10·2 answers
  • The following figures are parallelogram. find X and y​
    12·1 answer
  • The measure of ABC is<br> A 150<br> B 140<br> C 90<br> D 100<br> E 120
    6·1 answer
  • Which fraction is equivalent to -7/8<br><br> 1. 8/-7<br><br> 2. -7/-8<br><br> 3. 8/7<br><br> 4. 7/-8
    8·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!