Answer:
$0.17
Step-by-step explanation:
If apples are $0.50 per pound and there are 3 apples in a pound, you can do $0.50 divided by 3 to find the cost per apple.
0.5 / 3 = 0.16666 which rounds to $0.17
Answer:
c. 2a3+9a2+45a+6ab2+18b2
Step-by-step explanation:
(a+3) + (−2a2+15a+6b2)
Using distributed p. with and a and 3
a(−2a2) + a(15a) +a(6b2) and 3(−2a2) + 3(15a) + 3(6b2)
= -−2a3 + 15a2 + 6ab2 = -6a2 + 45a + 18b2
Now add like terms and put in standard form.
15a2+(-6a2) = 9a2
And equals
-2a3 + 9a2+45a+6ab2+18b2
Trust me I took the test and got 100%
Your welcome,
Answer:
x = 2-7y over 4
Step-by-step explanation:
4x+7y=2
-7y -7y
4x = 2 - 7y
/4 /4
x=2 - 7y/4
Answer:
Eli
Step-by-step explanation:
Arjun: 20÷3=6.6666666667
6.6666666667mL of chocolate syrup for every ounce of hot water.
Eli: 45÷6=7.5
7.5mL of chocolate syrup for every ounce of hot water
Conclusion: Eli has the hot cocoa with the most chocolate
.45x+.55x=200
Combine like terms
1x=200
So x is 100
Or you can do 45%+55%=100%
And 100% of 200 is 200