1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Anit [1.1K]
3 years ago
13

Preparing an Overhead Budget Patrick Inc. makes industrial solvents. Budgeted direct labor hours for the first 3 months of the c

oming year are: January 13,140 February 12,300 March 15,075 The variable overhead rate is $0.70 per direct labor hour. Fixed overhead is budgeted at $2,750 per month. Required: Prepare an overhead budget for the months of January, February, and March, as well as the total for the first quarter. Do not include a multiplication symbol as part of your answer. Round total variable overhead and total overhead to the nearest dollar.
Business
1 answer:
Sergio [31]3 years ago
3 0

Answer:

January:

Total overhead= $11,948

February:

Total overhead= $11,360

March:

Total Overhead= $13,302.5

Explanation:

Giving the following information:

Budgeted direct labor hours for the first 3 months of the coming year are:

January= 13,140

February= 12,300

March 15,075

The variable overhead rate is $0.70 per direct labor hour. Fixed overhead is budgeted at $2,750 per month.

To calculate the total overhead for each month, we need to sum the total variable overhead and the fixed overhead. <u>Total variable overhead is the result of applying the variable overhead rate multiplicated with the direct labor hour.</u>

Allocated MOH= Estimated manufacturing overhead rate* Actual amount of allocation base

January:

Total overhead= (0.70*13,140) + 2,750= $11,948

February:

Total overhead= (0.70*12,300) + 2,750= $11,360

March:

Total Overhead= (0,70*15,075) + 2,750= $13,302.5

You might be interested in
Coachlight Inc. has a periodic inventory system. The company purchased 205 units of inventory at $9.50 per unit and 310 units at
lukranit [14]

Answer:

Weighted average cost per unit = $10.10

Explanation:

We know,

Under weighted average unit cost, the cost for purchased inventory = Total inventory costs ÷ total inventory in units

Given,

Total inventory in units = 205 + 310 = 515 units

Total inventory costs = (205 units × $9.50) + (310 units × $10.50)

= $1,947.50 + $3,255 = $5,202.50

Therefore,

Weighted average cost per unit = $5,202.50 ÷ 515 units

Weighted average cost per unit = $10.10

Therefore, the company will use this cost per unit to determine cost of goods sold and ending inventory.

5 0
3 years ago
How does the internet help consumers make well-informed decisions?
Rasek [7]

Because the internet make it so much easier for consumers to do research before making decision.

Through the internet, the consumers could know the credibility of a certain product by reading past experiences of other consumers that have used it before. Not only that, the consumers might know the side effects of the product which might be intentionally hidden by the producer.

3 0
2 years ago
Read 2 more answers
Plz help...... What is a term deposite​
g100num [7]

A time deposit or term deposit is a deposit in a financial institution with a specific maturity date or a period to maturity, commonly referred to as its “term”. Time deposits differ from at call deposits, such as savings or checking accounts, which can be withdrawn at any time, without any notice or penalty.

7 0
2 years ago
Read 2 more answers
The following data relating to direct materials cost for October of the current year are taken from the records of Good Clean Fu
ivanzaharov [21]

Answer:

Standard price= $6.1

Explanation:

Giving the following information:

The quantity of direct materials used 3,800 lbs. Actual unit price of direct materials $6 per lb. Units of finished product manufactured 1,820 units Standard direct materials per unit of finished product 2 lbs.

Direct materials quantity variance—unfavorable $976 Direct materials price variance—favorable $380.

Direct material price variance= (standard price - actual price)*actual quantity

380= (SP - 6)3,800

6.1= standard price

Direct material quantity variance= (standard quantity - actual quantity)*standard price

976= (1820*2 - 3,800)*SP

6.1= standard price

5 0
3 years ago
Julie and anna opened their store – "hot coffee, cool clothes" – just 12 months ago. the concept was based on a store that they
kenny6666 [7]
Is this a question or a statement?

~ThePirc
6 0
3 years ago
Other questions:
  • !!!!
    9·1 answer
  • In the economy of Mankewistan in 2015, consumption was $6000, exports were $1000, GDP was $10,000, government purchases were $18
    10·1 answer
  • An industry consists of three firms with sales of $310,000, $725,000, and $405,000.
    5·1 answer
  • Job 590 has a total cost of $29,200. It has been charged manufacturing overhead costs of $7200. The rate is 85% of direct labor.
    9·1 answer
  • the acme corporation has adopted tiny brothers as a means of controlling employees. what is a "tiny brother"?
    10·1 answer
  • Mr. and Mrs. Jones sold their principal residence for $750,000. They had lived in their residence for 20 years, and it had an ad
    15·1 answer
  • Consumption Ratios; Activity Rates Saludable Company produces two types of get-well cards: scented and regular. Drivers for the
    15·1 answer
  • Levi owns a store that sells cooking products to end consumers. He has worked with the same supplier for many years and trusts h
    5·1 answer
  • You are the CFO of Rock Inc, a young start-up. The company has not generated positive cash flows for the past three years and yo
    7·1 answer
  • Which form of alternate site is the cheapest, but may not allow an organization to recover before reaching their maximum tolerab
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!