1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
vivado [14]
3 years ago
14

The workers' union at a particular university is quite strong. About 96% of all workers employed by the university belong to the

workers' union. Recently, the workers went on strike, and now a local TV station plans to interview 4 workers (chosen at random) at the university to get their opinions on the strike. What is the probability that exactly 3 of the workers interviewed are union members?
Mathematics
1 answer:
Semenov [28]3 years ago
7 0

Answer: 0.14155776

Step-by-step explanation:

Given : The proportion of workers employed by the university belong to the workers' union=0.96

Let x be a binomial variable that represents that worker belongs to the workers' union.

Sample size : n= 4

P(x=3)=^4C_3(0.96)^3(0.04)^1\\\\=(4)(0.96)^3(0.04)=0.14155776

[Binomial probability formula : P(X=x)=^nC_x(p)^x(1-p)^{n-x}]

Hence, the probability that exactly 3 of the workers interviewed are union members =0.14155776

You might be interested in
化學製程中溫度的影響 為研究化學製程中溫度對產量之影響,我們在 3 種溫度下各生產 3批產品,結果如下表。請建立 ANOVA 表。在 0.05 顯著水準檢定不同的溫度是否會影響平均產量。
fiasKO [112]

Answer:

Step-by-step explanation:

產品 1 14 20 13

產品 2 15 11 18

產品 3 12 15 16

8 0
3 years ago
Please hurry!
KengaRu [80]

A) Because the 80 is by itself that would be the start up fee.

B) We are told x is the number of months. Since the X is being multiplied by 30, we know that would be the total monthly cost. This is being added to the 80, which does not have an exponent, so we know this is a single cost, which would be the start up fee.

C) Copying the same format as the given equation above, change the numbers:

f(x) = 20 + 35x

D) I used the same format as the first equation, which meant replacing the start up cost from the original one ( 80) with the start up of the new one (20). Then I changed the monthly cost from the original one (30) with the monthly cost of the new one (35).

E) Replace x in each equation with 8 and calculate the cost of each:

80 + 30(8) = 80 + 240 = $320

20 + 35(8) = 20 + 280 = $300

The second club (club B) is the cheaper option for her.

4 0
3 years ago
X²-12x+a=(x+b)² find a and b​
Valentin [98]

Answer:

Step-by-step explanation:

x² - 12x + a = (x + b)²

x² - 12x + a = x² + 2xb + b²

-12 = 2b and a = b²

b = -6

a = b² = 36

8 0
2 years ago
Please, help im being timed !!!
Agata [3.3K]
B (2x+5y=-10) is the answer.
3 0
2 years ago
What is the cost of 4 pounds of apples, if 3 pounds of apples cost $5.28 and the unit price for each pound of apples is the same
Ne4ueva [31]

Answer:

B. $7.04

Step-by-step explanation:

5.28 / 3 = 1.76

1.76 x 4 = 7.04

6 0
2 years ago
Other questions:
  • Which graph shows a plot of the complex number i - 2
    13·1 answer
  • When a spherical balloon is filled with air, it has a radius of 3 inches. Which of these gives the best estimate for the volume
    13·2 answers
  • Earning a 6% pay increase to current $62,900 annual salary
    9·1 answer
  • Find the length of the missing side. If necessary, round to the nearest tenth.
    13·1 answer
  • PLEASE HELP FOR MAJOR GRADE TEST
    6·2 answers
  • A pack of 5 smiley stickers cost $6.50. What is the unit price?
    6·1 answer
  • I need help fast, thanks :)
    11·1 answer
  • [2P-3.) ^2+(2P+3)^2<br>​
    12·1 answer
  • Can someone plz help me with this I don't get it
    9·1 answer
  • Identify the initial amount a and the growth factor b in the exponential function.
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!