gradient or slope=<u>y2 -y1</u>
x2 - x1
so for A, p is x1 and 3 is y1..
For B, 6 is x2 and p is y2
2= <u>p - 3</u>
<u> </u><u> </u><u> </u><u> </u><u> </u>6 - p
2 ( 6 - p) = p - 3
12 - 2p = p - 3
-2p + p = -3 - 12
-p = - 15
p = 15
Answer:
4 miles
Step-by-step explanation
If your mom can walk 1 mile in 14 minutes then 2 miles would take her 28 minutes 3 miles would take her 42 minutes and finally if she walked 4 miles it would take her 56 minutes.
14 + 14 + 14 + 14 = 56
14 x 4 = 56
Answer:
Step-by-step explanation:
5p + 2(p + 4) .......because pencil cases (p) sell for 5 bucks a piece....and mechanical pencils (p + 4), sell for 2 bucks a piece. She is basically selling 4 more mechanical pencils then she is pencil cases.
The graph represents p(x) = |x|
To graph r(x) and q(x), pick any values of x to graph (I'd pick the numbers on the x- scales, -6, -4, -2, 0, 2, 4, and 6)
As for explaining them, I'm sure something like "multiply the absolute value of x by -1/2" for describing q(x) is an acceptable answer.
We can find the price per arc by dividing the total price by the amount of arc.
so in this case
5625 is the total money spent
and 4.5 is what they get when spending that amount of money
5625 / 4.5
= 1250
The price per arc is $1250
therefore, the answer is $1250.