1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Novosadov [1.4K]
2 years ago
10

What’s the difference

Mathematics
1 answer:
Alex2 years ago
4 0

A. In 8,326, the 8 is in the thousands place, while in 840,210, the 8 is in the hundred-thousands place.

B. In 2,008, the 8 is in the ones place, while in 28,420, the 8 is in the thousands place.

C. In 284, the 8 is in the tens place, while in 32.098, the 8 is in the thousandths place.

D. In 48.97, the 8 is in the ones place, while in 32.80, the 8 is in the tenths place.

You might be interested in
What value of x satisfies the equation below?<br> 12 ( x - 2 ) + 3 x = 1 2 ( x + 6 ) + 2
Sergeu [11.5K]

Answer:

x = 32.6666667

Step-by-step explanation:

12(x - 2) + 3x = 12(x + 6) + 2

Distribute;

12x - 24 + 3x = 12x + 72 + 2

Collect like terms;

15x - 24 = 12x + 74

Subtract 12x from both sides;

3x - 24 = 74

Add 24 to both sides;

3x = 98

Divide both sides by 3;

x = 32.6666667

4 0
2 years ago
Over a period of 4 hours, the outside temperature changed by an average of –1.5 per hour. Highlight the statement that correctly
posledela

Answer: C. The temperature decreased by 6 degrees.

Step-by-step explanation:

From the question, we are informed that over a period of 4 hours, the outside temperature changed by an average of –1.5 per hour. The change over the 4 hours period will be:

= -1.5 × 4

= -6 hours.

The shows that the temperature decreased by 6 degrees.

4 0
2 years ago
Determine if $3 for 6 bagels is equivalent to $9 for 24 bagels
Leokris [45]

It isn't because since 9 is the product of 3×3, you multiply the 6 by 3 as well, which makes 18.


7 0
2 years ago
A box of 3 picture hangers sell for $2.22. What is the unit rate
Fed [463]

Answer:

$0.74

Step-by-step explanation:

2.22 divided by 3 equals 0.74.

4 0
3 years ago
1. What are the different offensive and defensive strategies that are used in water polo?
Nezavi [6.7K]

Answer:

A defensive way is use all your might to jump when the ball is coming at you, because as you might know is it takes a lot of effert to jump in a pool, the gravity is very strong in the pool! Or if you get the ball you can throw and swing your arm as strong as you can a HIT that ball! You wanna hit it hard so the players on the other side of the pool don’t get the ball,instead it will go over them and you WIN!

Step-by-step explanation:

Hope this helped :)✨

8 0
2 years ago
Other questions:
  • Show that the sum of two concave functions is concave. Is the product of two concave functions also concave?
    6·1 answer
  • Jack puts 2 photos on each of 7 pages of his photo album. How many photos does he use? Complete the jumps on the number lineby a
    12·1 answer
  • I have no idea on how to do this using calculus. I know how to do it on a calculator but my teacher wants some sort of actual wo
    7·1 answer
  • 21.1w + 4.6 = 10.9w + 35.2
    10·1 answer
  • 6.16 x 10-13 is the quotient of which division among the following? (4 point)
    11·1 answer
  • Give some examples of perpendicular lines inside or outside your classroom.​
    14·1 answer
  • A circle has an equation (x+2)2+(y−5)2=64. What is 34 of its area.
    12·1 answer
  • ASAP!<br> find the slope of a line that is perpendicular to y=-1/2x+4
    15·2 answers
  • Please help! I will mark as brainliest IF answer is right. &lt;3
    8·1 answer
  • U0ukj787y8fr7hjhy7 which one
    5·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!