1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
ddd [48]
3 years ago
5

How many boards,each 2 ft and 8 inches long, can be cut from a board 16 inches long?

Mathematics
1 answer:
Keith_Richards [23]3 years ago
5 0

Answer: 2

Step-by-step explanation: 16/8=2

You might be interested in
Cos(5 π/3)=___<br><br> A. √3/2<br> B. -√2/2<br> C. 1/2<br> D. √2/2
Ratling [72]

Answer:

i think the answer is C. 1/2

7 0
2 years ago
Help i did the first part and id.k the rest.....
34kurt

Answer:

w=6x+1.25

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
Please help me solve this
Andreas93 [3]

Answer:

  $0.75 per lemon

Step-by-step explanation:

Express the ratio on the left as a decimal:

  $3/(4 lemons) = $?/lemon

  0.75 $/lemon = ? $/lemon

  0.75 = ?

The unit rate is $0.75 per lemon.

7 0
2 years ago
How to write an equation of a horizontal line through a point?
satela [25.4K]
Y= y1

replace the y1 with the ordinate ( the y-part) of the point you are going thru

example a horizontal line going through the point (7,12) would be y=12
3 0
3 years ago
Which is equal to (2x − 3y + 5z) − (−4x − y + 8z)?
Fittoniya [83]
(2x - 3y + 5z) - (-4x - y + 8z)
= 2x - 3y + 5z + 4x + y - 8z
= 6x - 2y - 3z

In short, Your Answer would be Option D

Hope this helps!
8 0
3 years ago
Other questions:
  • Find the median, mean, and range.
    8·1 answer
  • At a garage sale, Darnell buys 5 dozen golf balls for $45.00 and 2 dozen cans of tennis balls for $30.00. What is the unit price
    10·1 answer
  • On a coordinate grid, point N is at (−2, 4) and point S is at (6, 4). The distance (in units) between points N and S is _______
    12·1 answer
  • Helppp will brainlist 20 points :((((
    9·1 answer
  • Natalie paid $14.99 to join an online music service. If she purchases 9 songs each month at a cost of $0.99 per song, what will
    14·2 answers
  • 4 - 12 per hour. How many paners will that teacher review in 6-13 hours
    12·1 answer
  • Luis purchased 24 purple plants and 8 pink plants. He wants to plant them in equal groups in his garden. What is the largest num
    14·2 answers
  • Every day, Jackie practices basketball and guitar. Each day,
    14·1 answer
  • What is the solution to the equation -4 (2x + 3) = 2x + 6 - (8x + 2)
    8·1 answer
  • Jane has a pile of 6 books. Together, the books weigh 4 pounds. If the books aresimilar in weight, about how much does each book
    10·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!