1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Elza [17]
3 years ago
10

There is 5 sixths of an apple pie left from dinner. Tomorrow, Victor plans to eat 1 sixths of the pie that was left. How much of

the whole pie will be left after he eats tomorrow?
Mathematics
2 answers:
k0ka [10]3 years ago
8 0
5/6 - 1/6 = 4/6, so 4/6 would be left
Fittoniya [83]3 years ago
4 0
2/3 I hope I helped!!!  5/6 - 1/6 = 4/6 = 2/3 simplified.
You might be interested in
Please help w/ this question <br><br> image attached
vovikov84 [41]

It is A I vsnududuudududu


3 0
3 years ago
2 2/5 in kilometers in 3 3/4 minutes unit rate
Mars2501 [29]

Answer:

Step-by-step explanation:

d = r * t     Divide both sides by t

r = d / t

d = distance = 2.25 km

t = time = 3 3/4 minutes = 3.75 minutes

r = 2.25 / 3.75

r = 0.6 km / minute

r = 3/5 km / minute

If the units are different than those given, please state them underneath my answer. I'll get to it as soon as I see your comment.

5 0
2 years ago
The results of a survey indicate 70% of seventh-graders watch at least one movie during the weekend. Based on this survey of a g
marusya05 [52]

Answer:

35 students

Step-by-step explanation:

70% of 50 = 0.7×50 = 35

5 0
3 years ago
Madison likes to go to her local hair salon because she is a premier member there. Her membership fee costs $80.00 and that memb
OlgaM077 [116]

By evaluating a linear equation, we can complete the table:

Number of visits   |  total cost

      2                            $132

      4                            $184

      5                            $210

      8                            $288

<h3>How to fill the table?</h3>

We know that her membership fee costs $80.00, and it allows her to get her hair done for $26.00 for each visit, so if she does x visits, then the total cost for these x visits (including the membership fee) is:

c(x) = $80.00 + $26.00*x

So we have a linear equation that models the total cost.

Evaluating the equation in the values of the table we will get the other values.

c(2) = $80 + $26*2 = $132

c(4) = $80 + $26*4 = $184

c(5) = $80 + $26*5 = $210

c(8) = $80 + $26*8 = $288

Then the complete table is:

Number of visits   |  total cost

      2                            $132

      4                            $184

      5                            $210

      8                            $288

If you want to learn more about linear equations:

brainly.com/question/1884491

#SPJ1

7 0
11 months ago
How many ounces in 31/2 pounds
Studentka2010 [4]

Answer:

248 ounces

Step-by-step explanation:

I hope this helps :D

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Please help! First answer that is correct wins Brainliest!​
    8·2 answers
  • Autumn is paying for college in monthly installments. The college requests that a $1000 down payment be made. Autumn will then c
    13·1 answer
  • (-6) to the power of 2 times (-6) to the power of 5
    7·2 answers
  • HELPPP!!<br> The graph below represents which system of inequalities?
    9·2 answers
  • The demand equation for the Roland portable hair dryer is given as follows where x (measured in units of a hundred) is the quant
    7·1 answer
  • Which is not a characteristic of an exponential parent function
    6·1 answer
  • /Algebra/ please help, I'll help you if I can.​
    12·1 answer
  • Is 3/12 less then or greater then 5/6
    6·2 answers
  • PLEASE HELP ME Point J has coordinates (10,8). The midpoint of the line segment JK is (6, 12).
    14·1 answer
  • Find x. Round your answer to the nearest tenth of a degree.
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!