1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Arturiano [62]
3 years ago
13

Which expression is equivalent to 36 / 4?

Mathematics
1 answer:
barxatty [35]3 years ago
7 0

Answer:

9

Step-by-step explanation:

divide 36 by 4 and its nine

You might be interested in
4x25x27 associate property
Pavel [41]
(4x25)x27
(100)x27
2700
7 0
3 years ago
A student of the author earned grades of 92, 83, 77, 84, and 82 on herfive regular tests. She earned grades of 88 on the final e
goblinko [34]

The class is weighted as follows:

60% Regular Tests

10% Final Exam

15% Project

15% Homework

The total weighted points possible for the class are as follows:

(100+100+100+100+100)*.6 + 100*.1 + 100*.15 + 100*.15 = 340

To calculate her individual final weighted grade we plug in her scores for each category and complete the following computation:

(92+83+77+84+82)*.6 + 88*.1 + 95*.15 + 77*.15 = 285.4

So her weighted grade percent would be 285.4/340 = 83.9% which is a B.

8 0
3 years ago
Given the area of a square is 225 ft.² what is the length of each side
Vinvika [58]

Answer:

15ft

Step-by-step explanation:

the square root of 225 is 15, so the answer is 15ft

15×15=225

8 0
3 years ago
15 is 23% of what number
rosijanka [135]
15 = 0.23x
x = 65.2 

therefore 15 is 23% of 65.2

4 0
3 years ago
The box plot describes the height of flowers selected randomly from two gardens. Use the box plot to find the median of Garden Y
Korvikt [17]

Answer:

Garden y median =6, garden z median =3

3 0
3 years ago
Other questions:
  • Two consecutive even integers have a sum of 46. Find the integers.
    11·2 answers
  • Round 132,654 to the nearest ten thousand
    15·1 answer
  • To safely position a ladder against a house,the angle of elevation should be 76•if you put a 25 foot ladder against your house,h
    8·1 answer
  • Plz help asap plzzzzzzzz
    14·2 answers
  • . Show ALL work for the following problem... if you write the answer only, you will not get brainlist: 2(x - 2) = 4x - 6(x - 2)
    6·1 answer
  • The measure of the supplement of an angle is in a 2:3 ratio to the measure of the angle. What is the measure of each angle?
    13·1 answer
  • A 5-pound bag of cat food costs $11.25. What is the unit price of the cat food?
    15·1 answer
  • An initial investment of $1000 grows at an interest rate of 4% per year. How long will it take that investment to reach $1,500?
    11·1 answer
  • Someone please help me
    10·1 answer
  • Select the three problems below in which the solution would be a negative number.
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!