1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Sergio [31]
4 years ago
11

-2, 10, -50. Find the next two terms of this sequence. Give exact values (not decimal approximations)

Mathematics
2 answers:
lyudmila [28]4 years ago
8 0

250 and - 1250

This is a geometric sequence with common ratio r = - 5

multiply each term by - 5 to obtain the next term

- 50 × - 5 = 250

250 × - 5 = - 1250

the sequence is - 2, 10, - 50, 250, - 1250


Radda [10]4 years ago
7 0

-20, 10, -50, 250, -1250 is the answer


You might be interested in
A family spent $93 at a carnival. They spent $18 on tickets to the carnival and $36 on food.They spent the rest of the money on
k0ka [10]

Answer:

$93-$18-$36=$39

$39

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is the quotation of 7^-1/7^2
Temka [501]

Answer:

  • 7^-3

Step-by-step explanation:

<u>Solving in steps</u>

  • 7^-1/7^2 =
  • 7^-1 × 7^-2 =
  • 7^(-1 - 2) =
  • 7^-3
3 0
3 years ago
I am having a bit of a hard time solving this problem, it would be a pleasure if some one were to help me!
Llana [10]
I got 42.5 cuz 4x+10=180 then take away 10 from both sides so 4x=170 and you divide each side by 4
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
HELP PLZZZZZ
viktelen [127]

Answer:

The last statement

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Some help me with this math problem
Anestetic [448]
Only the upper-left statement is NOT true.
5 0
3 years ago
Other questions:
  • A tree struck by lightning broke at a point 12 ft above the ground as shown. What was the height of the tree to the nearest tent
    10·1 answer
  • henry incorrectly said the rate 1/5 pound/ 1/20 quart can be written as the unit rate 1/100 pound per quart. What is the correct
    13·1 answer
  • A package of 4 pairs of insulated gloves costs $26.76. What is the unit price of the pairs of gloves?​
    11·1 answer
  • Seven different models cars, from which there are three blue and four red, are to be parked in a row. Find how many different ar
    14·1 answer
  • What is symmetry? super easy i know
    7·1 answer
  • Angle M and Angle N are vertical angles. The measure of Angle M is 3x – 18. The measure of Angle N is x + 30.
    9·1 answer
  • 3/3 is it less then, greater then or equal to 4/5
    6·2 answers
  • Do not understand Help!!!
    14·2 answers
  • Researching the 21st century in UAE
    11·1 answer
  • What is 4.87 x 7.23 (show ur work with a pic)
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!