1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
sdas [7]
3 years ago
7

Math help 20 points help

Mathematics
1 answer:
astra-53 [7]3 years ago
6 0

Answer:

1. x =8

2.  x=9

Step-by-step explanation:

Since these figures are parallelograms, the opposite sides are equal.

1.     6 = 2x-10

Add 10 to each side

   6+10 = 2x-10+10

   16 = 2x

Divide  each side by 2

16/2 = 2x/2

 8 =x


2.  x+14 =23

    Subtract 14 from each side

x+14-14 = 23-14

x = 9



You might be interested in
A survey of 200 families showed that
KengaRu [80]

Answer:

15 is the answer , the total people who has dogs , cats , parakeets and none is equals to <u>185</u> then from 200 you minus 185 which is 15 so 15 people had parakeets only

4 0
3 years ago
What are some different ways to write<br> numbers that are equal to 1: 2?
Lostsunrise [7]
Mmmm nose busca en gogle jajaja
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Gianna is preparing for the upcoming tennis season. According to her schedule, she can complete at most 10 workouts this week. I
Fantom [35]
For this case we have the following variables:
 x = the number of drill-based workouts
 y = the number of conditioning workouts
 The system of equations that adapts to the situation is:
 "According to her schedule, she can complete at most 10 workouts this week":
 x + y <= 10
 "It takes Gianna 45 minutes to complete her drill-based workouts and 30 minutes to complete her conditioning workouts. She is required to spend more than 450 minutes on workouts every week"
 45x + 30y> 450
 Answer:
 
A system of inequalities can that be used is:
 
x + y <= 10
 
45x + 30y> 450
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
a box of cereal costs $3.90 for 15 ounces. A box of rice cereal costs $3.30 for 11 ounces. which box of cereal costs less per ou
solmaris [256]
15 divided by $3.90 is $3.85. 11 divided by $3.30 is $3.33. so the answer is the rice cereal :)
5 0
3 years ago
Find the value of x in the triangle shown below ​
lesya692 [45]

Answer:

x=70

Step-by-step explanation:

the angles opposite 3.5 equal 55 degrees

180-55-55=70

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Need help with this problem its really complicated for me
    6·1 answer
  • Consider the table showing the given, predicted and residual values for a data set.
    11·2 answers
  • What is your favorite color? A larger survey of countries, including the United States, China, Russia, France, Turkey, Kenya, an
    9·1 answer
  • (07.03)
    5·2 answers
  • What makes Rohan the protagonist of "The Catch"?
    7·2 answers
  • What are the factors of x2 – x – 6? Check all that apply.
    15·2 answers
  • Find the area of each triangle with the given base and height.<br> B=10,h=7
    13·1 answer
  • Jay has a car worth $36,001. It is depreciating at a rate of 16% per year. How much will
    15·1 answer
  • 6. Select all the inequalities that have the same solutions as -4x &lt; 20.
    7·1 answer
  • What is the common difference of the arithmetic sequence graphed below?
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!