1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
polet [3.4K]
3 years ago
12

It took a pet store 7 weeks to sell 56 cats. What is the rate sold per week?

Mathematics
1 answer:
slava [35]3 years ago
8 0

Answer:

About 8 cats were sold a week, so the rate sold per week: <u>8</u> ^‿^

You might be interested in
The expression 6(x − 5) means
nordsb [41]

Answer:

6x - 30

Step-by-step explanation:

you do x-5 6 times

it could also be a word explanation

the value of x minus 5 and the result multiplied by 6

4 0
2 years ago
Catherine has an unpaid balance on her credit card of $345.38. She has new charges of $195.65 this month and her monthly interes
OLEGan [10]

Answer:

345.38+195.65+((345.38×(0.0175÷12))

=541.53

4 0
3 years ago
Johnny went to an apple farm to pick some apples. The admission to get in was $5.00 and the apples cost $0.75 per pound.
sasho [114]

Answer:

y=0.75x+5

Step-by-step explanation:

It would be this equation because you start at 5, which is the y-intercept, then you add 0.75 for every pound of apples. So on a graph you would start at 5 on the y-line then go up by 0.75

6 0
3 years ago
A mathematical relationship can be represented in which ways? Choose all that apply.
Ivenika [448]
B , A , C , D , it’s all of the above
3 0
3 years ago
At a potato chip factory there were 92 machines working with each machine able to produce 56 chips a minute.If this is enough po
Mademuasel [1]
Divide 56 by 2 and you get 28,therefore 28 chips per box
3 0
3 years ago
Other questions:
  • Please help me with this one. WILL MARK BRAINLIEST
    11·1 answer
  • Did more students read more than 2 books or fewer than 2 books​
    8·2 answers
  • Six students shared equally the cost of eight teen of one of the items in the chart. Each student paid $24. What item did they b
    6·1 answer
  • {12x + 4y = 15232x + 12y = 42012x + 4y = 15232x + 12y = 420 In the equations, xx represents the cost of a chicken lunch and yy r
    15·1 answer
  • Which is the ratio 4 to 48 expressed as a fraction in lowest terms?
    14·2 answers
  • Find the sum of the geometric series.<br> 8+6+9/2+27/8+...
    11·2 answers
  • Smith drives his car and covers 450 miles in 10 hours.
    10·2 answers
  • Show that the class of closed intervals [a, b], where a is rational and b is irrational and a &lt; b, is a base for a topology o
    7·1 answer
  • I WILL GIVE BRAINLIEST <br><br> PLEASE HELP ASAP!! :)
    11·1 answer
  • Let f be a real-valued function defined on [0,∞), with the properties: f is
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!