1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
SSSSS [86.1K]
2 years ago
8

Dude is making 12 pounds of nut mixture with macadamia nuts and almonds. Macadamia nuts cost $9 per pound and almonds cost $5.25

per pound. How many pounds of macadamia nuts and how many pounds of almonds should dude use for the mixture to cost $7.75 per pound to make
Mathematics
1 answer:
pshichka [43]2 years ago
5 0

Number of pounds of macadamia nuts is 8 pounds and number of pounds of almonds is 4 pounds.

<u>Step-by-step explanation:</u>

Step 1:

Given total pounds of mixture = 12 pounds, cost of macadamia nuts per pound = $9, cost of almonds per pound = $5.25, total cost of mixture per pound = $7.75.

Let number of pounds of macadamia nuts be x and number of pounds of almonds be 12-x.

Step 2:

Form an equation using the above information.

⇒ 9x + 5.25 (12-x) = 12 × 7.75

⇒ 9x + 63 - 5.25x = 93

⇒ 9x - 5.25x = 30

⇒ 3.75x = 30

⇒ x = 8

Number of macadamia nuts is 8 pounds.

Step 3:

Calculate number pounds of almonds

⇒ Number of pounds of almonds = 12 - x = 4 pounds.

You might be interested in
Mary leaves London at 12:00 and expected to arrive in Dorset at 13:00, however she had to detour due to road works eventually ar
Andreyy89
So she started at 12 and ended at 14
14-12=2

she traveled for 2 hours

50miles per hour or 50m/h
(m=miles not minutes)
2 hours so
2h times 50m/h
100miles traveled
7 0
3 years ago
Why is the percent increase from 45 to 75 not equal to the percent decrease from 75 to 452 Select three options
NNADVOKAT [17]

Answer:the ratio of the % increase has a different numerator from decrease

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Which of the following best forms the figure shown
Pachacha [2.7K]
Where is the picture? If you could add your picture I’d be glad to help you!! :)
4 0
3 years ago
I paid $42 for six hot chocolate bombs what is the unit rate price for one item 
NeTakaya

Answer:

$7

Step-by-step explanation:

5 0
2 years ago
PLEASE HELP FAST!!!
Leni [432]

Answer:

Hello,

I just think that it is A

Why you may ask?

Because it has a Zero and that is an undefined number than

Step-by-step explanation:

Please I want brainest

6 0
2 years ago
Other questions:
  • Hcf of 72, 120, 192 with explanations
    6·1 answer
  • By the Triangle Inequality Theorem which set of side lengths could create a triangle? A) 5, 10, 4 B) 5, 7, 13 C) 7, 9, 3 D) 10,
    6·2 answers
  • Select the shapes that are similar to shape A.
    5·1 answer
  • Someone solve this for me thanks
    8·1 answer
  • Name each figure and identify the shape of its base(s) and faces. <br>)​
    12·2 answers
  • Can somebody pls help me with this assignment!
    7·1 answer
  • Find the equation of a line parallel to x=−5 that contains the point (3,−2)
    8·1 answer
  • Five less than the product of -2 and a number is -13
    12·1 answer
  • The coordinate plane shows Line A B.<br> What is the length of the line segment?
    13·2 answers
  • I need help with math
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!