1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
o-na [289]
3 years ago
12

HELP PLEASE!!!! NOW WHICH ONE

Mathematics
1 answer:
Lerok [7]3 years ago
7 0

The answer is mukraker ✨
You might be interested in
What is the area of the given circle in terms of pi
ser-zykov [4K]
3.14(3.3)(3.3)
3.13(10.89)

6 0
2 years ago
Jim, Dan and David share some sweets in the ratio 3:1:5. Jim gets 21 sweets. How many more sweets does David get over Dan?
nadezda [96]

Answer:

David gets 28 more than Dan

Step-by-step explanation:

Jim: Dan : David: total

3   :    1    :  5       : 3+1+5 = 9

Jim gets 21

21/3 = 7

Multiply each number by 7

Jim: Dan : David: total

3*7 :  1*7  :  5 *7  :  9*7

21  :   7     :  35   :  63

David has 35 and Dan has 7

35-7 = 28

David gets 28 more than Dan

8 0
3 years ago
Given that ∠CEA is a right angle and bisects ∠CEA, which statement must be true?
loris [4]
Given that ∠CEA is a right angle which has been bisected by BE, then:
∠CEB=∠BEA
thus each angle will be complementary to each other, hence the size will be:
90/2=45°
hence the correct statement.
<span>m∠CEB = 45°</span>
8 0
2 years ago
Read 2 more answers
I NEED HELP NOW!!! I ONLY HAVE 5 MIN TO TURN THIS IN
zubka84 [21]

Answer:

a)

28000 + 3000·x = 36000 + 2000·x --> x = 8 years

b)

28000 + 3000·8 = $52000

4 0
2 years ago
Read 2 more answers
If the Weight of Candy Is proportional to the price and 12 ounces of candy is $3.00,dollars how much is 20 ounces of candy?
FinnZ [79.3K]

Answer:

$5.00

Step-by-step explanation:

if you divide $3.00 by 12 you get $0.25 which is what your paying per ounce so all you would have to do once you get how much your paying per ounce is multiply your per ounce number ($0.25) by your total amount of ounces (20) and you then get your answer $5.00. Hope this makes sense!

4 0
3 years ago
Other questions:
  • Simplify (√3 − √7)^2
    6·1 answer
  • A new wireless printer costs $99.99 in the store. what would your total cost be if sales tax is 9.5%
    10·1 answer
  • If the area of a rectangle is 8x^2+10x-3 and it’s width is 2x+3 what is the perimeter of this rectangle?
    15·1 answer
  • Round 2,605 to the nearest hundred
    10·2 answers
  • An organization has a monthly budget of x dollars. Every month $2,070 is spent on salaries. One-fourth of the
    6·1 answer
  • I have 11 red marbles and 4 blue marbles in a bag if I choose one what color will it be
    7·2 answers
  • 4. Order the set of numbers from least to greatest: (4 points)
    10·1 answer
  • Please help me with algebra 1!!!!
    8·2 answers
  • What is 1/4 times 2/4
    6·1 answer
  • Please help its easy just i'm dvmb, just need this for my homework real soon!.. DON'T MIND THOSE ANSWERS SELECTED!!!!
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!