C
He payed $10.95 for 6 flowers. You want to find the price per each flower.
An equation to model this situation would be 6x = 10.95 where x = price per flower.
To solve this divide each side by 6.
10.95/6 = 1.825
Essentially to find the price per an individual thing you need to divide the total price by the amount of the item purchased.
He payed $1.825 per flower.
96
i belive let me know i f im incorrect
Answer:
Step-by-step explanation:
9(9m+3t) = 9 *9m + 9*3t
= 81m + 27t
Answer: 150 wpm
Step-by-step explanation:
<em>if he reads 1,500 words in 10 minutes, then we simply divide 1500 by 10, in order to get how many words that he can read in one minute. </em>
1500/10 = 150
Hey buddy I am here to help!
total outcomes r = 36
multiples of 3 = 3,6
total outcomes of multiple fo 3 = 12
12/36 = 1/3
1/3 is the answer
Hope it helps!
Plz mark me brainliest!