1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Sindrei [870]
2 years ago
8

Towne Station is saving money to build a new loading platform. Three years ago, they set aside $23,000 for this purpose. Today,

that account is worth $31,406. What rate of interest is Towne Station earning on this investment?
Business
1 answer:
goldenfox [79]2 years ago
6 0

Answer:

Interest rate = 10.94%

Explanation:

The future value is the estimated worth of an investment at a specified time assuming a particular interest rate. The present value is the initial amount invested.

For Towne station the future value of their investment is $31,406, and three years ago they put in $23,000.

To get the interest rate we will use the following formula

Future value= Present value* {(1+ interest rate)^number of years}

31,406= 23,000* {(1+Interest rate)^3}

Interest rate = 0.1094~10.94%

You might be interested in
In the case of existing customers, ________ gives the information on the date and type of contact,
TEA [102]

Answer:

performance data

Explanation:

It seems that the question is structured a little off, but based on the information that is provided the answer that would go in the blank area would be performance data. As mentioned in the question performance data provides all the information regarding a single transaction, including the date and type of contact that inquired about the product in question. Which is what is being described in the question as well as answers a) and b) which i believe is part of the initial question and not answer choices.

4 0
3 years ago
Which of the following describes the function of geodemographic segmentation? It determines the type of lifestyles that consumer
Svet_ta [14]

Answer: <u><em> It identifies the specific households in a market by focusing on local neighborhood areas and creates classifications of neighborhoods where people live and shop</em></u>.

Explanation:

Geo-demographic segmentation is a classification technique used in marketing to discover whether the entity of a population fall into different groups by making comparing various characteristics with certain assumption.  

Geo-demographic segmentation is based on principles such as:

People who live in the same neighborhood have similar characteristics.  

Neighborhoods can be classified in terms of the characteristics of the population.

4 0
3 years ago
The principal-agent problem arises in labor markets because: Group of answer choices compensating wage differences do not pay fo
densk [106]

Answer:

workers may provide less-than-expected work effort.

Explanation:

Principal-agent problem

This is also called Agency problem. It is simply defined as a type of problem of motivating one party that is the agent just to act on behalf of another person which is the principal. This problems arise usually when incentives between the agent and the principal are not perfectly aligned or in tune.

This form of problem is also said to occur when agents example a firm's managers tends to run after their own personal goals rather than the goals of the principals who is the firm's owners.

Agency relationship

This form of relationship is said to occur if there is a set up or an arrangement in where one person's welfare is dependent or based on what another person does.

Agent

This is simply known as an Individual whose services has being employed by a principal so as to help achieve the principal's objective.

Principle

This is also known as a person who simply employs the services of one or more agents so as to obtain or achieve an objective.

6 0
2 years ago
Skysong, Inc. reports the following for the month of June. Units Unit Cost Total Cost June 1 Inventory 250 $5 $ 1,250 12 Purchas
ziro4ka [17]

Answer:

Weighted average unit cost =  $8.78

Explanation:

<em>The weighted average method of inventory determines the average cost per unit of inventory each time a new batch is received. or every new batch received the average cost per unit is re-computed by dividing the total value of stock by the outstanding number of units.</em>

The explanation is completed using calculation below:

Total value of stock = (250× $5)   +  (500×$9) + (375 × 11)  = $9,875

Total units of stock = 250 + 500 + 375 = 1,125  units

Weighted average unit cost = Total value of stock / total units of stock

                                        =  $9875 / 1125 units = $8.78

Weighted average unit cost =  $8.78

5 0
3 years ago
[The following information applies to the questions displayed below.] Laser Delivery Services, Inc. (LDS), was incorporated Janu
Rasek [7]

Answer:

a.

Date          Account Details                                  Debit                       Credit

                 Cash                                                $27,000

                 Common Stock                                                                 $27,000

b.

Date          Account Details                                  Debit                       Credit

                 Land                                                 $9,000

                  Notes Payable                                                                  $9,000  

c.

Date          Account Details                                  Debit                       Credit

                 Vehicles                                           $18,000

                 Cash                                                                                 $2,000

                 Notes Payable                                                                 $16,000

d.

Date          Account Details                                  Debit                       Credit

                 Vehicles                                               $800

                 Cash                                                                                    $800

e. This does not require a journal entry as it is a personal transaction.

3 0
3 years ago
Other questions:
  • Veronica, a vice president of human resources at an auto company, wants to develop its programs for employee empowerment. Howeve
    7·1 answer
  • Perfect competition displays ______ because the social benefits of additional production, as measured by the price that people a
    8·1 answer
  • James is an employee of RVC Corporation. He works from home and regularly communicates with employees at the central office via
    6·1 answer
  • Budget information for college athletic programs show that the programs could not exist with receive a significant amount of mon
    9·1 answer
  • Florida state saving bond can be converted to $1000 at maturity date of five year from purchase if the state bond are to be comp
    8·1 answer
  • For the coming year, River Company estimates fixed costs at $109,000, the unit variable cost at $21, and the unit selling price
    10·1 answer
  • Pearland, Inc. has 9,000 shares of preferred stock outstanding. The preferred stock has a $90 par value, a 14% dividend rate, an
    7·1 answer
  • Say you own an asset that had a total return last year of 11.7 percent. If the inflation rate last year was 6.9 percent, what wa
    13·1 answer
  • When there are many people singing the same job
    12·1 answer
  • An example of a cost that is likely to have a direct relationship with products being manufactured is
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!