1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Harrizon [31]
2 years ago
13

Can someone help me with this?

Mathematics
1 answer:
gogolik [260]2 years ago
6 0

Answer:

1-1/x

Step-by-step explanation:

You might be interested in
The picture below shows Annie and her younger brother Tommy’s money.
lawyer [7]

Step-by-step explanation:

Annie: 4 dollars = $4 11 dimes = 11 x 0.10 = $1.1 ( since 1 dime = 0.10 dollars)

4 pennies =4 x 0.01= $0.04 ( since 1 penny = 0.01 dollars)

Tommy 3 dimes = 3 x 0.10 = $0.3 3 pennies = 3x 0.01 = $0.03

Adding the values: 4 +1.1+0.04+0.3+0.03 = $5.47

8 0
2 years ago
I want to know if mammals usually have more
DENIUS [597]

The graph that would allow the comparison between the median number of teeth for mammals and reptiles easily is a Box Plot.

<h3>Median</h3>

The median of a set of data is the midpoint of values in a data set. It shows the value that divides the data set into two halves.

<h3>Box plot</h3>
  • A box plot is a type of graph used in data analysis to visualize the distribution of numerical data and skewness by displaying the data quartiles and averages.

Box plots are also known as box and whisker plot.

  • Box plots are used to compare visually differences among different samples or groups such medians, ranges, and outliers.

Therefore, the graph that would allow the comparison between the median number of teeth for mammals and reptiles easily is a Box Plot.

Learn more about Box plots and median at: brainly.com/question/16796572

8 0
2 years ago
2 1/5 × 5/6<br> (its a fraction) <br> PLSSS i need it now its a test
Soloha48 [4]

Answer:

\frac{11}{6} \ \ or \ 1\frac{5}{6}

Step-by-step explanation:

2\frac{1}{5} \times \frac{5}{6} \\\\ = \frac{11}{5} \times \frac{5}{6} \\\\=\frac{11}{6}\\\\=1 \frac{5}{6}

6 0
2 years ago
Read 2 more answers
If x varies inversely as y, which statement is true?
grin007 [14]

Answer: The Inverse variation

Step-by-step explanation:

The phrase “ y varies inversely as x” or “ y is inversely proportional to x” means that as x gets bigger, y gets smaller, or vice versa. This concept is translated in two ways. yx = k for some constant k, called the constant of proportionality.

3 0
2 years ago
Sarah spent a total of $7.25 on 8 apples and a packet of grapes. If a packet of grapes cost $2.85, how much did each apple cost?
Novosadov [1.4K]
$0.55 Cents per apple
Hope this helps
7 0
3 years ago
Other questions:
  • Your teacher pulls you aside after class and tells you that during the year, you spent 65 minutes total out of class going to th
    7·1 answer
  • Round 52,437 nearest hundreds
    5·2 answers
  • Use truth tables to show that the following statements are logically equivalent. ∼ P ⇔ Q = (P ⇒∼ Q)∧(∼ Q ⇒ P)
    12·1 answer
  • Another how many liters are in 3.7 gallons
    14·2 answers
  • Help with number 10.
    9·1 answer
  • When is it appropriate to use a pie chart?
    7·1 answer
  • Each of the past 8 days, Lashonda traveled 38.8 miles. How many miles did she travel in all?
    8·1 answer
  • Which fraction is not equivalent to 4/9? *
    14·1 answer
  • <img src="https://tex.z-dn.net/?f=%28%5Cfrac%7B1%7D%7B16%7D%20%29%5E%7B3-2a%7D%20%3D64%5E%7B-a%7D" id="TexFormula1" title="(\fra
    7·2 answers
  • Please Help
    15·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!