1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
german
3 years ago
5

Explain how to use the pattern in the table to rewrite a division problem involving fractions as a multiplication problem

Mathematics
1 answer:
Irina-Kira [14]3 years ago
7 0
Reverse the fraction
You might be interested in
A boat travels 32 miles on 4 gallons of fuel. How many miles per half gallon is that?
nasty-shy [4]
32 divided by 4 is 8. so 8 miles per gallon.

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Help me fjfjsncjdhdhfh​
Deffense [45]

Step-by-step explanation:

=>  2 {x}^{2}  +  \frac{7}{2}x +  \frac{3}{4}  = 0

=> \frac{8 {x}^{2}  + 14x + 3}{4} = 0

=> 8 {x}^{2}  + 14x + 3 = 0

=> 8 {x}^{2}  + 12x + 2x + 3 = 0

=> 4x(2x + 3) + 1(2x + 3) = 0

= > (2x + 3)(4x + 1) = 0

=  > x =  -  \frac{3}{2} or \frac{ - 1}{4}

option C

8 0
2 years ago
Marcus jumped “x” feet.
Ket [755]

Answer:

Do u know the answer

Step-by-step explanation: I am doing a test pls help

8 0
2 years ago
Is the relationship shown by the data linear? If so, model the data with an equation x: -7,-5,-3,-1 y: 5,9,13,17
slava [35]

Answer:

Y = 2X + 19

Step-by-step explanation:

the relationship is linear

gradient equals 2

5 0
2 years ago
Which expression is equivalent to the given expression?
kiruha [24]
The correct answer is the letter C.
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • What is 44.84 times 9.84 =<br> what is 88.6 times5.01
    15·1 answer
  • Which equation can be used to represent the statement?
    7·1 answer
  • What is the volume of the doorstep below
    8·1 answer
  • Who wants 60 free points
    13·2 answers
  • How many rectangles can you make with an area of 12in
    6·2 answers
  • How to solve |2x-4|=8
    5·2 answers
  • Name the name of the 3D solid<br> Thank you!!
    11·2 answers
  • What is the unit rate $1.79 for 15 oz rounded to nearest tenth
    5·1 answer
  • Select all of the answers below that are equivalent to G = {Nelson, Niven, Lazenby, Dalton, Moore, Brosnan, Connery, Craig}
    11·1 answer
  • Weslyes family spent $1,400 on a trip to the Grand Canyon. They spent 30% of the total on a sightseeing helicopter flight. Wesle
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!