1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
hjlf
3 years ago
8

32 oz = how many cups

Mathematics
2 answers:
Nitella [24]3 years ago
8 0
16 oz = 2 cups
32 oz = 4 cups
ruslelena [56]3 years ago
8 0
<span>One fluid ounce is the same as 0.125 cups. To find out how many cups are in 32 fluid ounces, you just need to multiply 0.125 x 32, which is 4. 32 fluid ounces is 4 cups.</span>
You might be interested in
50 points! Reduce the fraction to lowest terms.
Nata [24]
Since both terms are perfect squares factor the denominator:


answer is <span>C. m²/(m + n)(m - n)</span>
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Please help!!!! worth 50 points!
Verdich [7]

Answer:3

Step-by-step explanation:

Scale factor=9/3=3

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Like an echo in the forest...​
Vladimir [108]

Answer:

That's ️ ️ ️

5 0
3 years ago
Which line is the best fit line for the given data?
san4es73 [151]
What given data? It’s just lines, what’s the data before?
3 0
3 years ago
PLZ HELP, AM BEING TIMED​
aksik [14]

Answer:

216

Step-by-step explanation:

6 0
2 years ago
Other questions:
  • Charlie bought 2 1/2 pound bag of oranges for $3.75. What is the cost of one pound of oranges
    14·2 answers
  • The line graph below charts the time spent playing video games during a one week period.
    12·1 answer
  • (08.03)Consider the following set of equations:
    5·1 answer
  • Is the following expression true or false? Show your work.
    13·1 answer
  • What number is 35% of 80?
    8·1 answer
  • Bianca has to drive 180 miles to her aunts house . She drove 30% of the total distance before lunch . How many miles did she dri
    14·2 answers
  • The difference of −2d and −3d is equal to the difference of 1/6 and 1/3
    8·1 answer
  • Oliver needs to save at least $1500 to buy a computer. He has already saved $650. How much more does he need to save? Write and
    5·1 answer
  • Hi I really need Help Please!! Jim's car repair charges $50 plus $16 for every pint of oil. Sam's car repair charges $80 plus $1
    15·1 answer
  • Mrs. Lee uses 0.025 kilogram of wax to make a candle.
    6·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!