1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
nekit [7.7K]
3 years ago
15

Design:

Mathematics
1 answer:
astraxan [27]3 years ago
7 0
88 by 89
since 88^2 is 88 times 88, the length and width is 88. since you want to expand the length it is 88+1 so 88 time 89 is the answer.

hope this helped :)
You might be interested in
I need help with number 16
Alex

Answer:72 in

Step-by-step explanation:

When we are looking for the area of something we always multiply the numbers they give us.

7 0
3 years ago
PLEASE HELP!! 50 POINTS!!!!!
OLEGan [10]

Answer:

3\2 is the marked

y cos x,=2

3\2=0.5

x=0.5*2=3.0

=3.0*2=6.0

6 0
1 year ago
Of the following three statements, choose the best option and write a viable argument showing how it is reflected by the cost fu
Elina [12.6K]

A viable argument showing how it is reflected by the Cost Function for Wichita’s factory is; The cost of production per unit of item produced is 1$ as long as total units produced is less than 2500. If more than 2500 units are produced than the cost per unit actually comes down to 0.8$per unit.

<h3>How to Interpret Cost Functions?</h3>

From the given options, the best statement is;

The plant’s production processes are performed primarily by robots that are able to work longer hours, when needed, at no additional cost.

A cost function is a formula used to predict the cost that will be experienced at a certain activity level. Thus, the cost function for the best option is;

The cost of production per unit of item produced is 1$ as long as total units produced is less than 2500. If more than 2500 units are produced than the cost per unit actually comes down to 0.8$per unit.

The missing options are;

___ The electricity contract with the utility company is structured so that higher daily energy usage is charged at a lower rate.

___ The plant’s production processes are performed primarily by robots that are able to work longer hours, when needed, at no additional cost.

___ Overtime wages were required to produce at levels above 25,000 units.

Read more about Cost Functions at; brainly.com/question/14038368

#SPJ1

7 0
1 year ago
Sam ran 63,756 feet in 70 minutes. What is Sam’s rate in miles per hour?
MArishka [77]

Answer:

63756/70=910.8 ft per minute

The choice is in order so just make the lines straight

Please mark brainliest

6 0
3 years ago
imagine that the recipe is doubled and that 4 cups of sugar are used use the unit rate and a to find how much flour is needed to
erica [24]

Answer:

Well, 4 doubled is 8, and with a unit rate it would be 8/1!

Step-by-step explanation:

5 0
2 years ago
Other questions:
  • There are 9.8 grams of fat in a regular hamburger. If Jeff eats 3 hamburgers, how many grams of fat has he consumed?
    7·2 answers
  • Write an expression for the sequence of operations described below.
    8·2 answers
  • What does x equal??<br> help hurry
    10·2 answers
  • Johny Deposited 50000 rupees, Jaleel 40000 and Jaleel 20000 rupees to start a business together.They got 3300 rupees as a profit
    13·1 answer
  • 3+p=8 what’s does p equal
    12·1 answer
  • The graph shows a journey in a car. Which of the statements most likely describes the journey at the portion of the graph labele
    5·2 answers
  • A 40 litres pail of paint costs $34. How much does 1 litre of paint cost?
    13·1 answer
  • 3. One gram of protein contains 7 calories and one gram of fat contains 9 calories. If a cheeseburger has a total of 500 calorie
    14·1 answer
  • On a scale drawing of a town,two landmarks are shown 6 inches apart. These two places are actually separated by 54 miles. What i
    14·1 answer
  • What is 8.5 times 12? With steps?
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!