20 Points! if pencils cost $2.40 for twelve, what is the unit price per pencil?
1 answer:
Answer:
$0.20
Step-by-step explanation:
A dozen of pencils = $2.40
1 pencil = <em>$</em><em>2.40</em><em> </em><em>÷</em><em> </em><em>12</em><em> </em><em>=</em><em> </em><em>$</em><em>0.20</em>
<em>PLEASE</em><em> </em><em>DO MARK</em><em> </em><em>ME AS</em><em> </em><em>BRAINLIEST UWU</em><em> </em>
<em>ALSO,</em><em> </em><em>DO</em><em> </em><em>HAVE</em><em> </em><em>A</em><em> </em><em>GREAT DAY</em><em> </em><em>;</em><em>)</em><em> </em>
You might be interested in
<span>If two angles are supplementary to the same angles, then "Their sum would be equal to 180 degrees"
Hope this helps!</span>
Answer:
63pi
Step-by-step explanation:
the formula for the volume of a cylinder is pi r^2 h
r=radius
h=height
3=r
7=h
pi((3)^2)7
63pi units^3
Hope that helps :)
0.75 or 3/4 that’s your answer as a decimal and fraction :)
Answer:
265 books
Step-by-step explanation:
Answer:
37/60 OR 111/180
(37/60 is simplified and 111/180 is the original)