1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Viefleur [7K]
3 years ago
14

20 Points! if pencils cost $2.40 for twelve, what is the unit price per pencil?​

Mathematics
1 answer:
goldfiish [28.3K]3 years ago
8 0

Answer:

$0.20

Step-by-step explanation:

A dozen of pencils = $2.40

1 pencil = <em>$</em><em>2.40</em><em> </em><em>÷</em><em> </em><em>12</em><em> </em><em>=</em><em> </em><em>$</em><em>0.20</em>

<em>PLEASE</em><em> </em><em>DO MARK</em><em> </em><em>ME AS</em><em> </em><em>BRAINLIEST UWU</em><em> </em>

<em>ALSO,</em><em> </em><em>DO</em><em> </em><em>HAVE</em><em> </em><em>A</em><em> </em><em>GREAT DAY</em><em> </em><em>;</em><em>)</em><em> </em>

You might be interested in
RDY and NDA are:
Marina CMI [18]

Answer:

B. Vertical Angles

D. Supplementary

5 0
3 years ago
9+6a <br> a=7 <br> what is the answer to this expression?
Goryan [66]
The answer is 51
you plug in 7 so it will be 42 + 9 = 51
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
A 2013 study by pediatrician investigates whether it in better to give children the diphtheria, tetanus and pertussis (DTaP) vac
jonny [76]

Answer:

A

Step-by-step explanation:

Since chi-squared calculated value is greater than p-value, there is a relationship between vaccine location and severe reaction.

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Solve the system of linear equations using multiplication. - 3x + 2y 5x - 3y = 17 The solution is​
ladessa [460]
This is what i got X= 17/2 + Y/2
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Solve proportion 19/11 = f/9
Soloha48 [4]

Answer:

f= 171/11

Step-by-step explanation:

Multiply both sides by 99

19/11*9=f

Simplify 19/11*9 to 171/11

Switch sides

F= 171/11

8 0
3 years ago
Other questions:
  • if there are 8fluid ounces in 1 cup ,2 cups in 1 pint,2 pints in 1 quart,and 4 quarts in 1 gallon,how many quarts arr in 1 gallo
    14·1 answer
  • Solve the system of equations by elimantion <br> 4x + 3y = 2 <br> 5x - 2y = 14
    15·2 answers
  • I have a really hard time with math. Please explain this to me.
    6·1 answer
  • Divide 7/24 by 35/48 and reduce the quotient to the lowest fraction
    12·1 answer
  • The measure of the arc BC is __.
    13·2 answers
  • G(x) = -10x2+ 490<br> lesser x=<br> greater x =
    12·1 answer
  • At the beginning of year 1, Matilda invests $450 at an annual simple interest rate of 5%. She makes no deposits to or withdrawal
    5·1 answer
  • 64 for each cube there is a bigger cube that is 3/4feet on each side what is the volume in cubic feet in fraction form if necess
    8·1 answer
  • Only questions 2, 3, 6, 11, 12, 13 fifth grade
    9·1 answer
  • The following week they gave another exam. Tina knows she can grade 60 exams in 2 hours
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!