1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
denis23 [38]
3 years ago
7

If corn and wheat are substitutes, a change in the supply of corn occurs...

Business
1 answer:
Anna [14]3 years ago
8 0
B when the price of corn changes
You might be interested in
Bramble Corporation is a small wholesaler of gourmet food products. Data regarding the store's operations follow:
Orlov [11]

Answer: $54,000

Explanation:

Referring to the data regarding store operation given above, difference between cash receipt and cash disbursement for December could be calculated as follows;

December Cash receipt = (340,000*20%+320,000*80%) = 324,000

November Purchases = (340,000 × 75%)+(320,000 × 75% × 60%) - 153,000 = 246,000

December Cash payment = 246,000 +240,000 = 270,000

The difference between cash receipts and cash disbursement for December = 324,000 - 270,000 = 54,000

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Kimbeth Manufacturing uses a process cost system to manufacture dust density sensors for the mining industry. The following info
Lena [83]

Answer:

$6 per unit

Explanation:

using the weighted average method:

units completed 92,000 x 100% (both materials and conversion)

ending work in progress 24,000

  • materials 90% completed = 21,600
  • conversion 40% completed = 9,600

equivalent unit conversion costs = total conversion costs / total equivalent units of conversion

  • total conversion costs = $20,320 + $15,240 + $$182,880 + $391,160 = $609,600
  • total equivalent units of conversion = 92,000 + 9,600 = 101,600

equivalent unit conversion costs = $609,600 / 101,600 units = $6 per unit

4 0
2 years ago
Vital Silence Corp. has just issued a 30-year callable, convertible bond with a coupon rate of 6.4 percent and annual coupon pay
Aleks04 [339]

Answer:

a. $880.74

b. 13 years

Explanation:

a.  Conversion ratio = Current Value of bond / Conversion price  = 1,000 / 93.4 = 10.71

Conversion price of bond = 10.71 × 28.60  = $306.31

Coupon = Par value of bond * Coupon rate  = $1,000 * 6.4% = $64

Present value of straight debt is calculated below:

Present Value = $64 × [1-(1+7.4%)^-30 / 7.4%] + [$1,000 / (1+7.4%)^30]

= $64*11.93 + $117.46

= $763.28 + $117.46

= $880.74 .

Therefore, the minimum value of bond is $880.74

b. Conversion ratio = 10.71

Current stock price = $28.6

Suppose number of year the stock will take to reach above $1,140 is t.

Conversion value = Current stock price * Conversion ratio*(1+10.8%)^t

$1,140 = $28.6 * 10.71 * (1.108)^t

(1.108)^t = 3.7218

t = 12.8145 year.

t = 13 years

8 0
2 years ago
A company is assessing opportunities in the BRIC countries and determines that ________ is one of the youngest populations in th
san4es73 [151]

A company is assessing opportunities in the BRIC countries and determines that India is one of the youngest populations in the world and is increasingly adopting global attitudes.

Explanation:

The BRIC classification acronym refers to the nations of Brazil, Russia, India and China that are perceived to be developing nations working their way towards becoming developed nations during a similar stage of newly established economic growth.

India is among the youngest people worldwide with such a median age of 26.7 years. Her young people are becoming more and more urban, residing in growing cities and shopping in malls.

There is a shortage of modern facilities and structures to handle India's retail environment. India's population, especially in technical fields, is highly skilled.

6 0
3 years ago
Maxim manufactures a cat food product called Green Health. Maxim currently has 10,000 bags of Green Health on hand. The variable
Rudik [331]

Answer: $92,880

Explanation:

The Gross Profit can be calculated by simply removing the cost from the sales amount.

It is stated that the additional processing will yield 10,000 bags of Premium Green and 3,600 bags of Green Deluxe, which can be sold for $7.55 and $5.55 per bag.

Sales figure is therefore,

= (10,000 * 7.55) + (3,600 * 5.55)

= 75,500 + 19,980

= $95,480

Subtracting the cost to get,

= 95,480 - 2,600

= $92,880

The total gross profit would is $92,880.

7 0
2 years ago
Other questions:
  • Read the following paragraphs about four films and then identify the purpose of each paragraph: to summarize, to analyze, to syn
    11·1 answer
  • On the first day of the fiscal year, a company issues a $5,000,000, 7%, five-year bond that pays semiannual interest of $175,000
    10·1 answer
  • You have successfully started and operated a company for the past 10 years. You have decided that it is time to sell your compan
    10·1 answer
  • Are contractually-stipulated cooperation programs between unions and management a realistic and workable concept? Why or why not
    10·1 answer
  • J.C. Penney Company is expected to pay a dividend in year 1 of $1.65, a dividend in year 2 of $1.97, and a dividend in year 3 of
    5·1 answer
  • Drag the tiles to the correct boxes to complete the pairs. Match the types of agreements to their descriptions.
    11·1 answer
  • In preparing its bank reconciliation for the month of April 2018, Coronado, Inc. has available the following information. Balanc
    5·1 answer
  • Suppose capital is readily substitutable for labor and that the price of capital falls. We can conclude that the :______________
    12·1 answer
  • Assume your balance is back at $0. You desperately want a TV for your bedroom, but you don’t have any money saved. You put the $
    8·1 answer
  • Culver City College, a public college, has a 10-week summer session that starts on June 25, 2020, so that one week is held durin
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!