Answer:
The variable cost per unit is $1.54
Explanation:
Variable costs are those cost which vary with the change in production of units means higher the production higher cost and lower production will result in lower cost e.g Material cost, labor cost etc.
On the other hand fixed cost the cost which does not vary with the production of units. It is fixed no matter what is the level of production.
According to given data:
Total Cost = $500,000
Fixed Cost = $260,000
Variable cost = Total cost - fixed cost
Variable cost = $500,000 $260,000
Variable cost = $240,000
Number of units = 156,000
Variable cost per unit = $240,000 / 156,000 = $1.54 per unit
Answer:
To verify the accuracy of his rental history
Explanation:
Based on the scenario in the question, it is it important for Christian to check the information recorded on his credit report so as to verify the accuracy of his rental history.
He has to verify his rental history so as to know if there's a mistake or if the details written are not correct. To apply for the mortgage, he needs to ensure that the details are correct.
Explanation:
The Sarbanes-Oxley Act of 2002 requires the CEO (Chief
Executive Officer) and the CFO (Chief Financial Officer) to personally certify
the accuracy of the financial statement that the company has filed with the
Securities and Exchange Commission as
members of senior management.
First calculate the amount financed
Amount financed=725−50=675
The formula is
I=(2yc)/(m (n+1))
Solve for c to get
C=(I×m×(n+1))/2y
C=(0.14×675×(24+1))÷(2×12)=98.44
Total of payments=675+98.44=773.44
Monthly payment is
773.44÷24=32.23
Hope it helps!
Answer:
Explanation:
S/No Date Transaction Dr($) Cr($)
1 Oct.1 Rent Expense 3,600
Cash 3,600
2. Oct.3 Advert. Expenses 1,200
Cash 1,200
3. Oct.5 Supplies 750
Cash 750
4 Oct.6 Office equipment 8000
Accounts Payable 8,000
5 Oct.10 Cash 1 4,800
Accounts receivable 14,800
6 Oct.15 Accounts payable 7,110
Cash 7,110
7. Oct.27 Miscellaneous 400
Cash 400
8 Oct.30 Utilities Expenses 250
Cash 250
9 Oct 31 Accounts receivable 33,100
Fees earned 33,100
10 Oct.31 Utility Expense 1,050
Cash 1050
11 Oct.31 Drawings 2,500
Cash 2,500