1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Elenna [48]
3 years ago
6

Which of the following is not included in GDP?the payments for a chiropractor's servicescash income paid to a day laborer that i

s not reported to the tax authoritiesthe replacement of brake pads on your six-year-old vehiclethe fees for legal services rendered by your lawyer
Business
1 answer:
Scilla [17]3 years ago
8 0

Answer:

cash income paid to a day laborer that is not reported to the tax authorities

Explanation:

GDP stands for Gross domestic product. It is the  monetary value of all finished goods and services made within a country during a specific period.

It is calculated as GDP = private consumption + gross investment + government investment + government spending + (exports – imports).

Hence, cash income paid to a day laborer that is not reported to the tax authorities will not be included in GDP

You might be interested in
Which of the following phrases describes money?
lakkis [162]
The phrases that describes money the best would be: Medium of exchange

Before money were made, in order to obtain a product that we don't own,  we need to exchange it with another product that we own. This system is commonly known as barter.

With money, we can obtain a product that we don't own without exchanging it with anything. This function is the reason why money is called medium of exchange
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Which of the following are used to calculate the standard quantity per unit of direct materials?
wlad13 [49]

To calculate the standard quantity per unit of direct materials all the give options are used.

Direct materials requirements per unit of finished product, allowance for rejects and allowance for waste and spoilage Direct materials are the resources and materials used in the production of a product that can be immediately linked to that product.

Typically, a product's bill of materials contains a list of the materials that have been recognised as direct materials. The unit quantities and average costs of each material used in a product are listed in the bill of materials, which may also include an allocation for overhead.

Learn more about Direct materials here:

brainly.com/question/28215450

#SPJ4

4 0
1 year ago
Cincinnati Exporters wants to raise $40 million to expand its business. To accomplish this, it plans to sell 22-year, $1,000 fac
IrinaVladis [17]

Answer:

Minimum number of units to be issued = 45,791.4 units

Explanation:

The units of the bonds to be sold to raise the money equals to the price of the bonds divided by the sum to be raised

The price of a bond is the present value (PV) of the future cash inflows expected from the bond discounted using the yield to maturity.

These cash flows include interest payment and redemption value

The price of the bond can be calculated as follows:

Step 1

PV of interest payment

Semi-annual coupon rate = 5.72/2 = 2.86 %

Semi-annual Interest payment =( 2.86 %×$1000)= $28.6

Semi annual yield = 6.85%/2 = 3.42%

PV of interest payment  

= A ×(1- (1+r)^(-n))/r

A- interest payment, r- yield -3.42%, n- no of periods- 2 × 22 = 44 periods

= 28.6× (1-(1.0342)^(-44)/0.0342)= 645.82

 

Step 2  

PV of redemption value (RV)

PV = RV × (1+r)^(-n)

RV - redemption value- $1000, n- 7, r- 4.5%  

= 1,000 × (1+0.0342)^(-2×22)

= 1000 × 1.0342^(-44)= 227.7

Step 3

Price of bond = PV of interest payment + PV of RV

645.82 + 227.7= 873.525

Minimum number of units to be issued = $40 million/873.5= 45,791.4 units

 

Minimum number of units to be issued = 45,791.4 units

7 0
2 years ago
Pasternik Company produces and sells two products, Alpha and Zeta. The following information is available relating to its setup
ryzh [129]

Answer:

E) None of these answer choices is correct.

Explanation:

<u>Overhead bases on labor hours:</u>

250 units / 25 per batch:  10 batch

total overhead cost: $ 2,000 setup per batch x 10 batch= $ 20,000

20,000 overhead cost / 1,000 labor hours = 20 dollars per hour

1,000 labor hours / 250 units of output: 4 labor hours per unit

4 labor hours x $ 20 = $ 80

<u>Overhead based on activity:</u>

Setup cost: 2,000

units per batch: 25

$ 2,000 / 25 units = $ 80

6 0
3 years ago
Journalize the following adjustments.
Allisa [31]
Services performed (July 31) - $1,700
Deprivation of equipment (July) - $180
Insurance partially paid (July) - $1,800
Inventory count (July 31) - $1,220
Employee salaries (July) - $400
Total cost in July - $ 5,300

Hope this helps :)
8 0
2 years ago
Other questions:
  • Peninsula Company reported net income of $290,000 for the year. During the year, accounts receivable increased by $21,000, accou
    15·1 answer
  • Which description is the best example of human capital?
    11·1 answer
  • Which of these is a successful time to management strategy
    11·1 answer
  • Who is the world 2nd world richesten?​
    10·1 answer
  • Dave gets a job at a grocery store, which pays him an hourly wage in
    5·2 answers
  • Grjgdxgrd hdjgiktn rjgrjgnrf
    12·2 answers
  • Conifer Craft is a furniture firm that specializes in creating customized furniture for the commercial market. The firm has rece
    5·1 answer
  • A company’s unit costs based on 100000 units are: Variable costs $75 Fixed costs 30 The normal unit sales price per unit is $165
    8·1 answer
  • Jesse wants to work as a public relations specialist. What academic requirements should he complete?
    8·1 answer
  • Over time, inflation will cause a (5 points)
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!