Answer:
Cash Saver has the best price $13.44 per pound
Step-by-step explanation:
Lets work in oz.
PW sells 10 oz for 8.50 so 8.50/10 = 85 cents per ounce
CS sells 8 oz for 6.75 so 6.75/8 = .84 cents per ounce
Remember 16 oz in a pound
28.95 is 14.7 greater than 14.25
Answer:
for question one - x = 12
Step-by-step explanation:
a triangle is always 180, in other words you will add all the corners equal to 180
ex (for first question) - 7x -2 + 4x + 5x - 10 = 180
you add like terms, the x with x and single numbers with numbers, which results in 16x - 12 = 180. then you do the original operation "what you do to one sign of the equal side you do to the other"
Answer:
x = 20
ABC = 85
BCA = 81
CAB = 14
Step-by-step explanation:
I answered your other question, so basically just read the explanation there cuz I'm too lazy to write it again :P
Answer:
No solutions
Step-by-step explanation:
The graph does not contact the x axis
There are no real answers for this reason.