1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Alex787 [66]
3 years ago
10

What is half of the number 5,000?

Mathematics
2 answers:
Mila [183]3 years ago
7 0
The answer is 2500 because just remove the 0's, what is half of 50? answer is 25 so yeah same thing but put the 0's back.

Hope this helps and if it does don't forget to mark as brainliest
riadik2000 [5.3K]3 years ago
7 0
2,500 You have to divide the number by 2.
You might be interested in
How many solutions exist for the system of equations on the graph?
mrs_skeptik [129]

Answer:

<u>Two</u>

============================

Step-by-step explanation:

The solution for any system of equations is the intersection points between the graph that representing the system of equation.

So, for the given system of equation, we have  a circle and a parabola.

As shown in the figure, The circle and parabola are intersects at two points

So, there are two solutions for the system of equations on the graph.

So, The answer is option two.

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Which expression is equivalent to 24^1/3
kenny6666 [7]
Second is right answer
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
On rainy days, Izzy goes from his house to the school by running 1.2 miles on West St, then makes a 90º turn and runs 0.5 miles
OlgaM077 [116]

Answer:

a) It will take Izzy 0.226 hours = 13.6 minutes = 13 minutes 36 seconds to run to school on dashed days.

b) Izzy runs 1.30 miles on dry days.

c) Izzy saves 3 minutes and 12 seconds cutting through the woods.

Step-by-step explanation:

This problem can be solved by a simpe rule of three problem.

a) On rainy days, she runs 1.2 + 0.5 = 1.7 miles.

The problem states that for rainy days, she runs 7.5 miles per hour. We know that in a hour, Izzy will run 7.5 miles. We want to know how long it takes for her to run 1.7 miles. So

1 hour - 7.5 miles

x hours - 1.7 miles

7.5x = 1.7

x = \frac{1.7}{7.5}

x = 0.226 hours

It will take Izzy 0.226 hours = 13.6 minutes = 13 minutes 36 seconds to run to school on dashed days.

b) Now we have a right triangle, where the sides are the 1.2 miles and the 0.5miles, and the path through the woods x is the hypotenuse.

So, we apply the pythagorean theorem.

x^{2} = (1.2)^{2} + (0.5)^{2}

x^{2} = 1.44 + 0.25

x^{2} = 1.69

x = 1.30

So, Izzy runs 1.30 miles on dry days.

c) The first step for this question is knowing how long it takes for Izzy to run 1.30 miles at 7.50 miles a hour. So:

1 hour - 7.50 miles

x hours = 1.30 miles

7.50x = 1.30

x = \frac{1.3}{7.5}

x = 0.173 hours

So, it takes Izzy 0.173 hours = 10.4 minutes = 10 minutes 24 seconds to run through the woods.

13' 36''

-10' 24''

3' 12''

Izzy saves 3 minutes and 12 seconds cutting through the woods.

5 0
3 years ago
PLEASE HELP QUICKLY!!! A student's parents offer him one of two options to receive scholarship money for college.
emmainna [20.7K]

Answer:

A = $47,500.00, B = $65,536.00; B, because he receives $18,036.00 more

Step-by-step explanation:

Option A Versus Option B

Option A                                                Option B

Day Amount Deposited                        Day Amount Deposited

0     $40,000.00                                    0       $1.00

1      $40,250.00                                     1        $2.00

2      $40,500.00                                    2       $4.00

...

30   $47,500                                          16      $65,536.00

Answer:

A = $47,500.00, B = $65,536.00; B, because he receives $18,036.00 more

7 0
3 years ago
30 POINTS i need helpppp
nika2105 [10]
$jxxnskaiqJkqoqkzxkdkeoowodododod
5 0
2 years ago
Other questions:
  • Benjamin bought a 5 pound bag of flour for $7.95 what is the unit price per ounce of flour
    9·2 answers
  • Oceanside Bike Rental Shop charges a 17 dollar fixed fee plus 6 dollars an
    7·1 answer
  • Solve by factorisation 2x^2+3x-20
    5·2 answers
  • 9 ft./s into miles per hour
    9·1 answer
  • What is the solution for this equation?<br><img src="https://tex.z-dn.net/?f=%20%5Cfrac%7Bx%7D%7B5%7D" id="TexFormula1" title="
    6·1 answer
  • A population of 150000 grows at a rate of 1.5% per year. What will the population be after 10 years?
    9·1 answer
  • ruben is making a display that includes dinosaurs in their habitat. the dinosaurs will need to be decreased in size to fit the d
    12·2 answers
  • Determine from the balanced chemical reaction if<br> the derived mole ratio is correct or incorrect.
    9·1 answer
  • WILL GIVE BRAINLIEST HELP ME PLS
    11·1 answer
  • Suppose that there is a school bond referendum in Greensboro, and 73% of voters support it. You randomly ask 20 Greensboro voter
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!