1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
dem82 [27]
2 years ago
5

Which is the better buy

Mathematics
1 answer:
Tasya [4]2 years ago
3 0
$12 for 3 pies = $4 for 1 pie
$10 for 2 pies = $5 for 1 pie
store A is the better buy
You might be interested in
Simply the expression -3(x+3)2-3+3x. what is the simplified expression in standard form?
Lyrx [107]
(-3x-9)× 2
-6x-18 -3 +3x
-3x -21
3 0
2 years ago
Read 2 more answers
Which of the following statements about AB and AC is true?
Mumz [18]

Answer: C

Step-by-step explanation:

Ap3x

7 0
3 years ago
Each of the five school buses can hold 43 pupils.
MAVERICK [17]
43x5= 215
215 pupils
215-200=15
15 seats
7 0
2 years ago
Read 2 more answers
Which line is perpendicular to a line that has a slope of 1/2?​
Murrr4er [49]

Answer:

line HJ, because line with slope 1/2 is AB=2/4=1/2.

AB is perpendicular to HJ, because it forms right angle

8 0
3 years ago
How many yards are in 144 inches​
Grace [21]

144 divided by 36 is 4, so 4 yards.

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Simply -3(8 – 4x) +6
    6·2 answers
  • Help !!!!!!!!!!<br><br> Please!!!!!!!<br><br> PLEASE!!!!!!
    9·1 answer
  • Find the sum or difference
    6·2 answers
  • Plz help ill give you brainlist
    9·1 answer
  • 6. Mary and Steve each travel 845 miles. Mary drove an average of 5 mph faster than Steve and completed the trip in one hour's l
    5·1 answer
  • An arena that hosts sporting events and concerts has three sections for 3 levels of seating. For a basketball game seats in Sect
    11·2 answers
  • Aleks leas common multiples pls?​
    11·1 answer
  • four out of nine dogs weigh less than 20 pounds.What is the decimal equivalent for the number of dogs weighing under 20 pounds.
    12·1 answer
  • Laura typed 550 words during a 5-minute test in her keyboarding class. Which equation can be used to find t, the time required f
    7·1 answer
  • A group of 19 boys and 18 girls are attending a pottery class. Each pottery table can seat 6 people.
    13·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!