1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
galben [10]
3 years ago
10

Juan bought 12 pounds of dog food for $15.72. What is the price per pound of the dog food?​

Mathematics
2 answers:
Nezavi [6.7K]3 years ago
5 0

Answer:

$1.31

Step-by-step explanation:

15.72/12 is 1.31. You do this because if you divide 12 by 12 you get 1 pound of dog food. And to find the price per pound you do 15.72 divided by 12 too.

Greeley [361]3 years ago
3 0
I believe it is $1.31
You might be interested in
Felix bought x pounds of grapes that cost $1.25 per pound and y boxes of cereal that cost $2.50 per box. He spent less than $10.
erica [24]

Answer:

b

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Please help with explanation if you can
sertanlavr [38]

Answer:

Step-by-step explanation:

The answer is b

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Every bike at a sports store is on sale for 40% off the regular price. About how much would a bike cost that regularly sells for
Neko [114]

Answer:

$140-40%= 84

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
19=8+y solve for y? pleas ehelp me answer
nadya68 [22]

Answer:

Step-by-step explanation:

8+?=19

19-8=11

Y=11

7 0
4 years ago
A system of equations is shown below.
EastWind [94]

Multiply equation B by 3 and add the result to

equation A.

4 0
3 years ago
Other questions:
  • 34566+986994689999999
    5·1 answer
  • (03.06 MC)Luke filled the glasses shown below completely with water. The total amount of water that Luke poured into the glasses
    11·1 answer
  • Find the time required for an investment of $3000 to grow to $9000 at an interest rate of 6.5% per year, compounded quarterly. (
    11·1 answer
  • A bracelet costs $39.59 including tax.It is marked down 25 percent.What is the final price of the bracelet after it is marked do
    7·2 answers
  • A grocery store clerk has 16 oranges 20 apples and 24 pears
    14·1 answer
  • Where is the point of concurrency of the angle bisectors of a triangle?
    5·1 answer
  • A wireless phone plan cost Eric $35 for a month of service during which he sent 450 text messages. If he was charged an fixed fe
    7·1 answer
  • When rolling a number cube 500 times, how many times can you expect to roll a 3
    5·2 answers
  • What is the surface area of the composite solid.<br> 119 m2<br> 146m2<br> 162m2<br> 174m4
    9·1 answer
  • Which equation shows an example of the associative property of addition? (–7 i) 7i = –7 (i 7i) (–7 i) 7i = 7i (–7i i) 7i × (–7i
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!