1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
sdas [7]
3 years ago
7

Help!!! Brainliest to correct answer!!

Mathematics
2 answers:
rewona [7]3 years ago
8 0
C dilation hope this helps
Rus_ich [418]3 years ago
7 0
D is the correct answer.
You might be interested in
The equation of a circle is given below. (x-0.5)^{2}+(y-3.5)^{2} = 16(x−0.5) 2 +(y−3.5) 2 =16left parenthesis, x, minus, 0, poin
Mashutka [201]

Answer:

<h2>The radius is 4 units long.</h2>

Step-by-step explanation:

The given equation is

(x-0.5)^{2} +(y-3.5)^{2} =16

This equation belongs to a circle, which center is at (0.5, 3.5) and its radius is 4.

You can deduct its elements, becase this equation of the circle is explicit, which means the constant term represents the square power of the radius. Solving that, we have

r^{2} = 16\\r=\sqrt{16}\\ r=4

Therefore, the radius is 4 units long.

3 0
2 years ago
A (-5,3)
stellarik [79]

Answer:

- 3/4

Step-by-step explanation:

m = difference of y / difference of x = (3 - (-3)) / (-5 -3) = 6 / -8 = - 3 / 4

6 0
3 years ago
Simplify fractions in <br> equation
Fittoniya [83]
The answer is on the paper

5 0
3 years ago
In the diagram, which two angles are alternate interior angles with angle 14?
Vinil7 [7]
Angle 4 and Angle 12
8 0
3 years ago
Jennifer and Chelsea each improved their yards by planting rose bushes and geraniums. They bought their supplies from the same s
zvonat [6]

Answer:

$15.00

Step-by-step explanation:

Suppose 1 rose bush costs r dollars,

Suppose 1 geranium costs g dollars.

Here are 2 equations:

1)6r+14g=146

3r+7g=73

2)r+7g=57

r=57-7g

Put 2) in 1)

3(57-7g)+7g=73

171-21g+7g=73

98=14g

g=7

r=8

7+8=$15.00

Hope I helped!

8 0
2 years ago
Other questions:
  • How many whole servings of 11
    11·1 answer
  • Please help question #14!!!
    5·1 answer
  • What is the range of f(x) = 3x + 9?
    10·2 answers
  • Susan joined a video rental club . She paid an initiation fee of $12.75, and it cost $0.75 per video that she rented . Write an
    5·1 answer
  • X = x^2 + 4x + 4
    6·1 answer
  • What is the value of x?
    14·2 answers
  • Help pls i have a D in math rn i really need help if you could :(
    5·2 answers
  • Maggie combines 8.27 ounces of strawberries with 6.65 ounces of blueberries to make fruit bowls. She pours the fruit equally int
    15·1 answer
  • All of the following are equivalent, except _____.<br><br> (8 + 3)x<br> 11x²<br> 11x<br> 8x + 3x
    13·2 answers
  • Can someone help me with question
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!