1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Aleonysh [2.5K]
3 years ago
6

How do you solve 15 less than or equal to 3 - 4s

Mathematics
1 answer:
nordsb [41]3 years ago
3 0

Answer:

-3 is greater than or equal to s

Step-by-step explanation:

subtract 3 on both sides

then get s by itself by dividing by -4 on both sides (bc you are dividing by a negative the sign flips)

You might be interested in
F(t) = -2t + 5?<br> I need help please
skad [1K]

Answer:

t = 5/2 is the solution of this equation ....

plz mark my answer as brainlist plzzzz vote me also

5 0
3 years ago
What is the positive square root of 9/16​
vovangra [49]

Answer:      |√9/16|     =  ¾ or .75

PLz mark brainliest:)

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Please help<br><br><br> Thanks!!
erik [133]

Answer:

13

Step-by-step explanation:

pythagorean theorem

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
A triangle has sides with lengths of 9 yards, 12 yards, and 15 yards. Is it a right triangle?
9966 [12]

Answer:

Yes

Step-by-step explanation:

Plug your values into the Pythagorean Theorem to check if they make sense

3 0
3 years ago
Jane was baking cookies. She needed 1/3 cup sugar and 1 2/4 cups flour. How much more flour does she need than sugar?
Bas_tet [7]

Answer:

1 and 1/6 cups more

Step-by-step explanation:

1/3 cup sugar

*1 2/4 cups flour = 6/4 cups flour

*assuming it’s 1 and 2/4 and not 12/4 =3

6/4 - 1/3 = (18-4)/ 12 = 14/ 12 = 1 and 1/6

7 0
3 years ago
Other questions:
  • Solve for the indicated variable in each literal equation. <br><br> a/b=c for b
    12·2 answers
  • Describe how fraction strips can help you order fractions
    14·1 answer
  • A man rides a motorbike for 4 minutes to reach his office 6km far. Find his<br>average velocity​
    8·1 answer
  • What number has 12,24, and 30 as multiples explain how u found out the answer
    10·1 answer
  • Can someone help me plz I need it
    15·1 answer
  • A 3-pack of raffle tickets costs $5.76. What is the unit price​
    7·2 answers
  • A barrel contained 70 gallons of water. Water leaked out of the barrel at a rate of 5 gallons every 3 days.
    15·1 answer
  • Christina is planning to buy a new cellphone at IT&amp;E that costs $149.99. This is $25.99 cheaper than the phone at the gas st
    12·1 answer
  • 20% + 302 + 5x – 4 / 32 + 1 +1?
    13·1 answer
  • Is x+4 a factor of P(x)=4x^2-4x+8?​
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!