1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
krok68 [10]
3 years ago
14

PLEASEE HELLPPPPP im dumb

Mathematics
2 answers:
Maru [420]3 years ago
4 0

Answer:

Im dumbmbbn slalsodl soak w uelwoelcome

Step-by-step explanation:

lesya692 [45]3 years ago
4 0

Answer:

1. A

2. it might be impetigo??

Step-by-step explanation:

Not sure but I believe this is correct.

You might be interested in
Mr. peters buys 3 1/4 pound of grapes for $4.55 what is the unit cost of the grapes
anastassius [24]
Divide 3 1/4 with 4.55
6 0
2 years ago
Mr. Fink's economy car can travel 420 miles on a 12-gallon tank of gas. Determine how many miles he can travel on 8 gallons.
Sphinxa [80]

Answer:

280 miles

Step-by-step explanation:

So, 420 miles=12 gallons

That means that for 1 gallon you would be able to go 35 miles.

Just multiply that by 8. 35*8=280

3 0
3 years ago
If you invest $4,500 in an account paying 2% compounded continuously, how much money will be in the account at the end of 4 year
saveliy_v [14]
Total = Principal * e^(rate*years)
Total = 4,500 * 2.718281828459^(.02*4)
Total = 4,500 * 2.718281828459^(.08)
Total = 4,500 * <span> <span> </span></span> <span> <span> <span> 1.0832870677 </span> </span> </span>
Total = <span> <span> <span> 4,874.79 </span> </span> </span>
calculator for checking the answer:
http://www.1728.org/compint.htm



7 0
2 years ago
Write the value of the numerator 374 as the product of prime factors
ycow [4]
The prime factors of 374 are 2,11and,17
8 0
3 years ago
Ella Buys a book and a pen for $14. The cost of the book is two dollars more than twice the cost of the pen. Write a system of l
Vilka [71]

Answer: The book costs $10 and the pen costs $4✔️

Step-by-step explanation:

Let B the cost of the book and let P the cost of the pen.

Then we know:

The book and the pen cost $14:

B + P = $14 } Equation 1  

We also know:  

The cost of the book is two dollars more than twice the cost of the pen.

B = 2P + $2 } Equation 2  

Now we can substitute the value of B from the equation 2 in the equation 1:

2P + $2 + P = $14

3P = $14 - $2 = $12

P = $12/3 = $4 , cost of the pen

Since we know the value of B from the equation 2, we can calculate B:

B = 2P + $2 = 2x$4 + $2 = $8 + $2 = $10 , cost of the book

Answer: The book costs $10 and the pen costs $4✔️

<h3>Verify </h3>

We can substitute these values in equations 1 and 2 and check the results:

B + P = $14 } Equation 1

$10 + $4 = $14 ✔️check!

B = 2P + $2 } Equation 2  

$10 = 2x$4 + $2 = $8 + $2 = $10 ✔️check!

<h2><em>Spymore</em></h2>
5 0
3 years ago
Other questions:
  • Type the correct answer in the box. Use numerals instead of words. If necessary, use / for the fraction bar.
    7·2 answers
  • Please help me fast!!
    11·1 answer
  • Please answer this questions
    12·1 answer
  • Renting company Charge 35 per day to rent
    8·1 answer
  • Need help with the slope​
    8·1 answer
  • TIMED! I need help finding out how to do this
    11·1 answer
  • I need help please.​
    7·1 answer
  • Can someone please answer this question for me :) i would really appreciate it and would also mark brainliest
    12·2 answers
  • What is 62.5% as a decimal
    10·2 answers
  • A home gardener estimates that 18 apple trees will produce an average yield of 80 apples per tree. But because of the size of th
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!