1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
11Alexandr11 [23.1K]
3 years ago
7

I need help please ASAP!!!!

Mathematics
1 answer:
Allisa [31]3 years ago
7 0

Answer:

A pair of intersecting straight lines which agrees with option A of the answers in the list

Step-by-step explanation:

Recall, how a cone is built, as the surface produced by a line (called the "generatrix") as it moves at a fixed angle pivoting around a fixed point that will become the "vertex" of the cone.

As a plane cuts the cone perpendicular to its base and passing through the vertex, it will just intersect the generatrix trajectory in exactly two locations.

You might be interested in
Por favor denme una ecuación a esta pregunta:
Katena32 [7]

Answer:

x + 13 = 25

Step-by-step explanation:

Se puede representar "un número" con x.

x

"Adiciona" significa +.

x + 13

"El resultado" significa =.

x + 13 = 25

7 0
3 years ago
Find the product. (102)3
stich3 [128]
The answer is 306.......
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Jessica made $95 for 5 hours of work.
poizon [28]

Answer:

$247

Step-by-step explanation:

95/5= 19 to find rate per unit which means,

Jessica makes $19 dollars a hour.

19 x 13= $247

So Jessica made $247 in 13 hours of work.

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Rickey has 7 over 8 cup of cereal in a bowl. He then gave two 1 over 4 cups of cereal from his bowl to his little sister. Which
NeX [460]

Answer:

5/8 cup left

Step-by-step explanation:

7/8 - 1/4

1/4=2/8

7/8-2/8

5/8

5 0
3 years ago
Help me, and Marcus we need it
saw5 [17]
This is not middle school work
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • What is the domain of the function f(x)=2x+5
    9·2 answers
  • A doctor told his patient to drink 3 full cups and 1/2 of a cup of medicine over a week.
    15·1 answer
  • Simply (3/10) (-5/9)
    11·1 answer
  • 1. 60 is increased to 67.
    5·1 answer
  • BRAINLIEST IF CORRECT<br> In arithmetic, variables look like ___.
    15·1 answer
  • 4x + 3y = 1<br> x - 3y = -11
    14·2 answers
  • The cost of a 12 ounce bag of cashews is $5.86. What is the cost per ounce of the cashews?
    14·1 answer
  • Ashley's chocolate bar is 58% cocoa. If the weight of the chocolate bar is 57 grams, how many grams of cocoa does it contain? Ro
    6·1 answer
  • To find x-intercept, substitute ____<br> in for ______<br> Ex: y = 3x + 3
    12·1 answer
  • 11. Name a pair of complementary angles in this figure.
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!