Answer:
One approach to this problem is to obtain the graph for the given equation.
We need to find every intersection those functions have with the axis 'x' and 'y'
starting with g(x)
g(x=0)=0-3, first point (0,-3) it iis the crossing point with 'x' axis
g(x)=0=x-3, second point (3,0) it iis the crossing point with 'y' axis
Lets do the same for f(x)
g(x=0)=0, this leads to the first point (0,0) it iis the crossing point with 'x' axis and also, with the 'y' axis
We dont need to find any other, since always y=x
By plotting we have the attached picture
Now you can see that g(x) differs from its parent function in that is shifted 3 units to the right, and also 3 units down.
Step-by-step explanation:
All work<span> should be submitted in its original form. ... (b) </span>If<span> v=— </span>show<span> that z=a^~^\ and </span>find<span> from either equation 1 ' " x-a' p—a' H the </span>value<span> of a in order that </span>x<span>='i when y=2. Also, for this ... Thence </span>find<span> the length of an edge of such a box weighing </span>18<span>$ pounds, </span>if<span> the thickness is 1 inch and the weight 1 ounce to the cubic inch.</span>
Answer:
1/10
Step-by-step explanation:
Because there are 10 markers and only one is yellow. so you have a one in ten chance to pull a yellow marker.
<em>Hope this helps! Please let me know if you need more help or think my answer is incorrect. Brainliest would be MUCH appreciated. Also remember to rate answers to help other students, While leaving thanks to answers that help you. Have a great day!</em>
Answer:
$11.23
Step-by-step explanation:
To find the unit price divide the price by the product. For example, 12 ounces of juice costs $2.45. You divide $2.45 by 12 ounces. The unit price would be $0.20.
<em>I hope this helped you, if it did more than all the other answers that may be on your question, feel free to give me brainliest, I would really appreciate it.</em>