2.5x1.30=3.25
4x4.50=18
2x3.75=7.5
3.25+18+7.5=$28.75 total price
2.5+4+2=8.5lb. total weight
28.75/8.5= 3.38 dollars per pound.
Answer:
C
Step-by-step explanation:
Let's go through each set of dimensions and test them. Keep in mind that two times the sum of the length and width of a rectangle yields the perimeter.
A) 2(14+10)=2(24)=48
B) 2(70+70)=2(140)=280
C) 2(60+10)=2(70)=140
Therefore, the correct answer is C. Hope this helps!
Answer:
Point slope form is to find the coordinates of the point on the line, whereas slope intercept gives you the slope plus y-intercept
Step-by-step explanation:
Answer:
Since many viruses can infect a large number of different cell types, ... An example is potato yellow dwarf virus, which can grow in leafhoppers