Divide total price by quantity:
15.60 / 6 = 2.60
Unit price = $2.60
The geometric sequence is starting with 2 and multiplying by 3 every time. We can get the rule of this sequence by...
If 2 is a_0, 6 is a_1, 18 is a_2, etc.
a_n=2*3^n
For the 14th term, which is a_13, the value is 2*3^13.
Using a calculator because I'm too lazy to calculate 3^13 sorry, we can get.
3188646
Since line t is a transversal line all angle which are perpendicular with 63 will equal to the same value (63) and also line m is a straight line where it’s total will be 180
So,
3x + 2x + 63 = 180
5x + 63 = 180
5x = 180 - 63
5x = 117
Divide by 5 throughout
X = 23.4degrees
Answer:
a
Step-by-step explanation:
it is being reflected of the other end
Answer:I pretty sure it will be 12.5
I subtracted the total cost for the guitar by the money he already had and got 250
Then I did 250/20 and got 12.5
250 is the money that he still needs for the guitar
Hope it helps