1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Zanzabum
3 years ago
6

PLEASE HELP 50 POINTS

Mathematics
1 answer:
Nadya [2.5K]3 years ago
3 0

Answer:

D

Step-by-step explanation:

if you look at the graph you can see that if you add 2 each tie to a problem it will not go left but right because right means the value is going up and left means the value is going down

You might be interested in
A large emerald with a mass of 378.24 grams was recently discovered in a mine. If the density of the emerald is 2.76 grams over
stepan [7]

Answer:

  • 137.04 cm³

Step-by-step explanation:

  • Mass = Density*Volume
  • V = m/d
  • V = 378.24/2.76 = 137.04 cm³ (rounded)
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Please help with this
Setler [38]

Answer:

x = 6

Step-by-step explanation:

The scale factor is

28/8 = 7/2

We take the ratio of the larger side over the smaller side

Using ratios we can find the sides

28         21

----- = ---------

8           x

Using cross products

28x = 21*8

28x =168

Divide each side by 28

28x/28 = 168/28

x =6

7 0
3 years ago
‼️helpp ASAP pleasee
koban [17]
We know the measure of one of the angles.Angle b which is 90.

Now we have to find the other two angles.

First we will find angle a.
There are 180 degrees in a straight line.
Sooo...
180-130=50
Angle a will be 50.

There are also 180 degrees in a triangle.
To find the last angle we do this
180-50-71=59

Your answer and the measure of angle c will be 59 or option 3. 

7 0
4 years ago
The Jayden family eats at a restaurant that is having a 15% discount promotion. Their meal costs $78.64 before the discount, and
OLEGan [10]

Answer:

  $82.57

Step-by-step explanation:

The tip they leave is ...

  $78.64 × 0.20 = $15.73

The amount of the discount is ...

  $78.64 × 0.15 = $11.80

Then the total cost of the meal and tip is ...

  meal price - discount + tip

  $78.64 -11.80 +15.73 = $82.57

6 0
3 years ago
Let's say you have 6 lbs of apples for $12.96. What is the unit price? (Meaning, what is the cost of 1 pound of apples?)​
lara [203]

Answer:

$2.16 per pound

Step-by-step explanation:

First, you would need to divide the price by the amount

$12.96 / 6 lbs = $2.16 per pound

That is the unit price

7 0
3 years ago
Other questions:
  • Perform the following conversions convert 5.0 cm to m
    12·1 answer
  • How many times do you apply the distributive property in this example: 2(x + 5) – 3(2x + 7) ?
    10·1 answer
  • the revenue for the school play is given by: r=-50t^2 + 300t, where “t” is ticket price in dollars. The cost to produce the play
    13·1 answer
  • Please help hahahehhehe
    10·1 answer
  • Describe the test grades using the measures of center
    11·1 answer
  • Joan is buying airline tickets for her family. Each airline ticket costs $232 with a baggage fee of $13. The airline charges a b
    11·2 answers
  • How do I find b in y=mx+b?​
    9·2 answers
  • Find the circumference of the object. Use 3.14 or
    10·1 answer
  • The sum of 3 consecutive odd numbers is 183 ?
    11·2 answers
  • How can I solve this problem? 4/6 minus 2/9?
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!