1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
S_A_V [24]
2 years ago
6

How to solve step by step

Mathematics
1 answer:
jasenka [17]2 years ago
3 0
X² = 16

the way to isolate your x variable is to square root both sides

√x² = √16
x = <span>± 4

so your answers are 4 and -4</span>
You might be interested in
Someone please help me I’ll give out brainliest please dont answer if you don’t know
sasho [114]

Answer:

$56.25

Step-by-step explanation:

3% of 750, then multiply by 2.5

6 0
2 years ago
Which pair of numbers has an LCM of 8​
maxonik [38]

Answer:

2,8

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
Ms. Gonzalez borrowed $4,500 from her bank to buy a jet ski. The loan has an 8.5% annual simple interest rate. If it takes Ms. G
Komok [63]

Answer:

765

Step-by-step explanation:

4500x8,5= 38250/100=382,5 x2= 765

4 0
3 years ago
Simplify (2z^5)(12z^3)/4z^4
Sphinxa [80]

Answer:

6z^{4}

Step-by-step explanation:

Given in the question an expression,

\frac{ (2z^5)(12z^3)}{4z^4}

Step 1

Apply exponential "product rule"

x^{m}x^{n}=x^{m+n}

\frac{ 12(2)z^5)(z^3)}{4z^4}

\frac{ (24)z^5)(z^3)}{4z^4}

\frac{ 24(z^{(5+3)})}{4z^4}

\frac{ 24(z^{8})}{4z^4}

Step 2

Apply exponential " divide rule"

\frac{x^{m}}{x^{n}}=x^{m-n}

\frac{24/4(z^{8})}{z^4}

\frac{6(z^{8})}{z^4}

\frac{6(z^{8-4})}{1}

6z^{4}

5 0
2 years ago
I'm giving brainliest to best answer
Natali5045456 [20]

Answer:

2) 62.5 wpm

3) 12.7 miles per gallon

4)18 commercials per hour

5) 22.9 ounces per dollar

Step-by-step explanation:

2) 500 words / 8 minutes = 62.5 words per 1 minute

3)  216 miles / 17 gallons = 12.7 miles per gallon

4) 36 commercials / 2 hours = 18 commercials per hour

5) 64 oz / $2.79 = 22.9 oz per $1

3 0
3 years ago
Other questions:
  • Write the standard form equation in vertex form. Classify the type of equation it is.
    8·1 answer
  • I really need help A school band ordered hats for $2 and large T-shirts for $5. They bought 100 items in all for $380. Use a gra
    12·2 answers
  • What value of n makes the equation ? 4(0.5-3)=n-0.25(12-8n)​
    14·2 answers
  • The predicted calories in food items based on grams of fat are represented by the residual plot.
    15·1 answer
  • Finding Side Lengths in a Right Triangle<br> What is the value of s?<br> units
    15·2 answers
  • Which equation represents the equation of the parabola with focus (-3 3) and directrix y=7?
    14·1 answer
  • 1).Walter buys a bus pass for $30. Every time he rides the bus,money is deducted from the value of the pass.He rode 12 times and
    13·2 answers
  • Elijah earn $200 for 8 hours of work what is the unit rate in miles per hour
    15·2 answers
  • HELP ill mark you brainlist
    15·2 answers
  • the vertices of ABC are points A(1,1), B(4,1), and C(4,5). find the cosines of the angles of the triangle.
    5·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!