1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
kifflom [539]
3 years ago
15

It costs $20 plus $2 per hour to rent a golf cart. What is the unit rate of change for this situation?

Mathematics
1 answer:
bonufazy [111]3 years ago
3 0

Answer:

10 is the unit rate per 1

Step-by-step explanation:

if you do a number line

and you put

10   20   30   40    50    60     70      80   90

_____________________________________________________  

1      2     3       4       5       6       7       8     9    

you can see that if you divide 20 by 2, you get the unit rate as 10 per 1

Hope this helps!

You might be interested in
A circular tablecloth covers a table with a diameter of 5 feet.The tablecloth hangs down an extra 6 inches al around.How much tr
nasty-shy [4]

Answer:

25.12

Step-by-step explanation:

4 0
2 years ago
Susie bought 4 3/4 pounds of cherries at the store. She ate 5/8 of a pound on the way home.
GuDViN [60]
Convert 4 3/4 to 4 6/8 to match the fraction of 5/8 that she ate. 4 6/8 - 5/8 = 4 1/8. Susie has 4 1/8 lbs of cherries left.
3 0
3 years ago
Given a∥b , and c is not parallel to a or b, which statements must be true?
Lana71 [14]

because A & B are parallel

3=7 and 1=8 are true

the first 2 are the only ones that are true

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
There are 8 big fish for every
SCORPION-xisa [38]
So what’s the question-
8 0
3 years ago
What mathematical relationship do you see between voltage and current
QveST [7]
V that is potential diff is equal to current multiplied by resistance. This snows that v is proportional to current directly
6 0
3 years ago
Other questions:
  • Andre ate a cup and a half of yogurt. One serving is ⅔ of a cup and 80 calories. How many total calories did Andre eat
    13·1 answer
  • Juan’s purchase before sales tax was added totaled $46.00. the total including tax was $48.76. what was the sales tax rate?
    6·2 answers
  • Write an equation in point-slow form for the line through the given point with the given slope.
    8·1 answer
  • Please answer ASAP: Which of the following represent an exponential growth function?
    10·2 answers
  • Equation in words: eight more than a certain number, divided by six equals twenty seven​
    7·2 answers
  • A jar contains 18 apple lollipops, 7 strawberry lollipops, and 10 grape lollipops. Irvin randomly selects a lollipop, gives it t
    7·2 answers
  • Determine the intercepts of the line. <br><br> Y-intercept (___,___)<br> X-intercept (___,___)
    7·1 answer
  • Factorizatioun of X^2+5x-6
    14·2 answers
  • Solve the equation and justify the steps used to solve. <br> -7=n-6
    10·1 answer
  • the population in a town is 10,000. The population is growing at a rate of 0.08. what will the population be in 10 years
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!