1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
MrMuchimi
3 years ago
5

Please help last question

Mathematics
2 answers:
Otrada [13]3 years ago
5 0

Answer:

75

Step-by-step explanation:

"given that it's a junior" means to only look at juniors.

From the table, under junior, there are 2  males and 6 females. 2 + 6 = 8. The total number of juniors is 8.

p(female given junior) = 6/8 = 3/4 = 0.75 = 75%

Answer: 75

timurjin [86]3 years ago
3 0

Answer:

75

Step-by-step explanation:

"given that it's a junior" means to only look at juniors.

From the table, under junior, there are 2  males and 6 females. 2 + 6 = 8. The total number of juniors is 8.

p(female given junior) = 6/8 = 3/4 = 0.75 = 75%

Answer: 75

You might be interested in
3/4 + 2/3 = 1 5/12 eeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeee
satela [25.4K]

3/4+2/3= 17/12

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
A movie theater has 400 seats. Tickets at the theater cost $8 for students, $10 for adults, and $7 for senior citizens. On a nig
elena-s [515]

Answer:

A  

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
Simplifying radicals
nexus9112 [7]

Answer:

its easy just do 7 times 145 wich is

Step-by-step explanation:

1015

8 0
3 years ago
How do know if you can divide a number by 3. Is there a pattern?
ioda
When you add up the sum of the digits, it should be a multiple of three. 21 is 2 plus 1 equals 3, so since 3 is a multiple of three, 21 is divisible by 3
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
How much did the roses cost?
Lubov Fominskaja [6]

Answer: The roses costed $9

Step-by-step explanation:

3 multiplied by 3 equals 9

1 multiplied by 6 equals 6

9+6=15

6 0
3 years ago
Other questions:
  • What does the Angle-Angle Criterion tell you about the relationship between two triangles? Use the drop-down menus to explain yo
    6·1 answer
  • What is 290 square root
    12·2 answers
  • Major league baseball has had 11 different single-season home run records since 1876. The records are 5, 9, 14, 27, 29, 54, 59,
    14·1 answer
  • The Robinson family traveled a total of 240 miles in 6 hours on their trip to visit relatives. If they travel at a constant, pro
    15·1 answer
  • A package of 6 pairs of insulated socks costs $32.34. What is the unit price of the pairs of socks?
    10·1 answer
  • A payday loan company makes loans between $100 and $1000 available to customers. Every 14 days, customers are charged 30% intere
    8·1 answer
  • Amplitude and Period
    10·1 answer
  • 9 in.
    6·1 answer
  • Which relation is a function?
    9·1 answer
  • WILL GIVE BRAINLIEST
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!