1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
jek_recluse [69]
3 years ago
5

What must be true about the slopes of two perpendicular lines, neither of which is vertical?

Mathematics
1 answer:
anzhelika [568]3 years ago
7 0

Answer:

A

Step-by-step explanation:

Here, we are to select which of the options best answer the question. The correct answer here is that the product of the slopes of the two lines is -1.

When we talk about perpendicular lines, these are lines that are at an angle of 90 degrees to each other.

These lines have slopes of which their product is -1. What this means is that one of the slopes is a negative reciprocal of the other. By multiplying these two slopes together, we get -1.

Say we have two perpendicular lines with slopes m1 and m2 respectively, the product of both slopes is equal to -1.

Mathematically in this case;

m1 * m2 = -1

You might be interested in
8. The measures of two angles in an isosceles triangle are shown in the diagram.
mote1985 [20]

Answer:

A

Step-by-step explanation:

Because 45 + 2x = 180 divide it by 2 gives 4

8 0
3 years ago
Solve 7x + 1 < 4(x - 2).
andrey2020 [161]
 x<<span>−<span>3
hope this helps! (:</span></span>
4 0
3 years ago
C=30m+50 and c=20m+100<br> solve for m pls help
Sholpan [36]

Answer:

m=5

Step-by-step explanation:

c=30m+50

c=20m+100

substitute

20m+100=30m+50

like terms

100-50=30m-20m

50=10m

m=5

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Slove for the value of x to the nearest whole number?
just olya [345]

Answer:

Hello good afternoon

Step-by-step explanation:

<em>you have to put this link </em>

3 0
2 years ago
Tell me please we are timed hurry
padilas [110]

Answer: 255

Step-by-step explanation:

7 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • How do you divide that.
    15·1 answer
  • !! Need help with the problem in the photo. !!
    6·2 answers
  • what is a better buy, an 18 ounce jar of jelly that costs $1.99 or a 24 once jar of jelly that costs $2.99 why?
    9·1 answer
  • Suppose you have seven movies on DVD (two comedy, three action, and two horror) to put on a shelf. If you choose the DVDs at ran
    10·1 answer
  • Kate wants to buy a bike that costs $250. She has $40 saved. She will also do 5 days of yard work earning $38 for each day. Will
    12·2 answers
  • If the square is 3 by 4 and shaded area is 5/8 by 3/7 what is the area of shaded region
    7·1 answer
  • Describe the location of v150 on a number line. Explain your reasoning.
    13·1 answer
  • 3b-4/2 = c (solve for b)<br><br> please show work, thanks!
    10·1 answer
  • I am thinking of a number x. what algebraic expression represents 7 less than three times this number?
    6·1 answer
  • What is the area of the triangle?
    5·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!