1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Gala2k [10]
3 years ago
7

Explain why it is necessary to rename 4 1/4 if you subtract 3/4 from it.

Mathematics
1 answer:
WITCHER [35]3 years ago
3 0
In order to add or subtract fractions, they must have a common denominator. I hope I answered your question.
You might be interested in
Solve y=-3x² + 4.5x – 20<br> Use the Quadratic formula
statuscvo [17]

Answer:

x=0.75 \pm 2.47067i

Step-by-step explanation:

Quadratic Formula: x=\frac{-b \pm \sqrt{b^2-4ac} }{2a}

√-1 is imaginary number i

Step 1: Define

y = -3x² + 4.5x - 20

a = -3

b = 4.5

c = -20

Step 2: Substitute and Evaluate

x=\frac{-4.5 \pm \sqrt{4.5^2-4(-3)(-20)} }{2(-3)}

x=\frac{-4.5 \pm \sqrt{20.25-240} }{-6}

x=\frac{-4.5 \pm \sqrt{-219.75} }{-6}

x=\frac{-4.5 \pm \sqrt{219.75}(\sqrt{-1} ) }{-6}

x=\frac{-4.5 \pm i\sqrt{219.75} }{-6}

x=\frac{4.5 \pm i14.824 }{6}

x=0.75 \pm 2.47067i

7 0
3 years ago
The mean of four numbers is 7. Three of the numbers are 5,7 and 7. What is the fourth number?
Marrrta [24]

Answer:

fourth number is 9

Step-by-step explanation:

let 'x' equal the fourth number

(5+7+7+x)/4 = 7

cross-multiply to get:

19 + x = 28

x = 9

5 0
2 years ago
Read 2 more answers
Simplify the following expression as much as possible. 4^10/4^10 x 7^0=?
kap26 [50]

Answer:

1

Step-by-step explanation:

4^10/4^10 x 7^0 =

= 4^(10 - 10) * 1

= 4^0 * 1

= 1 * 1

= 1

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Eva and her children went into a restaurant and where they sell hotdogs for $5 each and tacos for $2.50 each. Eva has $30 to spe
Tanzania [10]

Answer:

8

Step-by-step explanation:

(dont mind my spelling im bad at that)so seeing that one hot dog is 5 dollors

and two hotdogs would cost 10 dollors and that would leave 20 dollors to spend and seeing that one taco is 2 dollors and 50 cents we need to figure out how many times does 2.50 go into 20 which is 8 so eva can buy 8 tacos along with 2 hot dogs

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
The graph of g(x) is a transformation of the graph of f(x)=3x. Enter the equation for g(x) in the box. G(x) =.
dalvyx [7]

Function transformation involves changing the form of a function

The function g(x) is \mathbf{g(x) = 8(2)^x}

The function is given as:

\mathbf{f(x) = 3^x}

g(x) is an exponential function that passes through points (-2,2) and (-1,4).

An exponential function is represented as:

\mathbf{y = ab^x}

At point (-2,2), we have:

\mathbf{2 = ab^{-2}}

At point (-1,4), we have:

\mathbf{4 = ab^{-1}}

Divide both equations

\mathbf{\frac 42=\frac{ab^{-1}}{ab^{-2}}}

Simplify

\mathbf{2=\frac{b^{-1}}{b^{-2}}}

Apply law of indices

\mathbf{2=b^{-1+2}}

\mathbf{2=b}

Rewrite as:

\mathbf{b =2}

Substitute 2 for b in \mathbf{2 = ab^{-2}}

\mathbf{2 =a(2^{-2})}

This gives

\mathbf{2 =a(\frac 14)}

Multiply both sides by 4

\mathbf{a = 8}

Substitute 8 for (a) and 2 for (b) in \mathbf{y = ab^x}

\mathbf{y = 8(2)^x}

Express as a function

\mathbf{g(x) = 8(2)^x}

Hence, the function g(x) is \mathbf{g(x) = 8(2)^x}

Read more about exponential functions at:

brainly.com/question/11487261

8 0
2 years ago
Other questions:
  • Helppppppppppppppppppppppppppppppppp
    8·1 answer
  • Easy question, decent amount of points! 25 points, if you're curious!<br> Be quick or it is gone.
    9·1 answer
  • A train leaves Ayr station every day at 09:50 and arrives in Glasgow at 10:39. How long is the journey?
    7·2 answers
  • QUICK QUICK PLZZ! 1 MINUTE ONLY WITH SOLUTION!
    8·1 answer
  • Reduce the fraction 6x/12x to lowest terms.
    11·2 answers
  • .Steve can save 24 dollars every day , Tom can save 30 dollars every day and Saira can save 50 dollars every day. What is the le
    13·1 answer
  • What’s the area for each figure?
    5·1 answer
  • Two pieces of equipment were purchased for a total of $5000. If one piece cost $410 more than the other, find the price of the l
    14·1 answer
  • Marco was shopping for markers and lead pencils. The cost of markers is $4, and the cost of each lead pencil is $3. If Macro can
    13·2 answers
  • There are 120 people in a school canteen.
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!