1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Bess [88]
3 years ago
6

You bought a magazine for $3 and some

Mathematics
2 answers:
Lunna [17]3 years ago
8 0

Hello There!

A magazine costs $3 and some candy bars. Let’s represent the number of candy bars as “X”

19-3=16 so that’s how much money is spent on candy bars.

If $16 is spent on candy bars then 8 candy bars were bought.

vlada-n [284]3 years ago
5 0

Answer:

8 candy bars

Step-by-step explanation:

Transform the question to an equation:

3 + 2x = 19

Solve:

2x = 16

x = 8

Check the answer:

3 + 2 (8) = 19

3 + 16 = 19

True

You might be interested in
Can someone help please?!
lukranit [14]
What 2 numbers muliply to get -30 and add to get 7?
-3 and 10

(x-3)(x+10) is da answer

C is answer
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
It about geometry and math that’s it
Svetradugi [14.3K]
What is it? I might be able to help :)
6 0
2 years ago
Can anyone help me answer this?
netineya [11]
We need to know how much tax she must pay based on her taxable income ,
Since un the table it states that taxable incomes that range between $0-$132000have a tax rate of 18% of each $1 .
We already know her taxable income that is = 129000, which ranges between 0 and 132000.
Hence we know how much tax she must pay .
First , we need to calculate how much 18% of $1 is
= 18/100 x 1 = $0.18
Per annum/year = $0.18 x $129,000 = $23,220

Per month = $23,220 / 12 = $1,935

Hope you found this helpful , good luck !
7 0
2 years ago
Read 2 more answers
Find the circumference for the following circle. use 22/7 for pi.
kondor19780726 [428]

Answer:

D.16.5m

because circumference=21/7×5.25

=16.5m

7 0
2 years ago
Match the equation to the graph where n is the Number of Burgers and C is the cost.
Softa [21]

Answer:

How did life during the Industrial Revolution differ in the North and the South?  

In what ways did the Industrial Revolution make life better?

How did it make life more difficult? How did life during the Industrial Revolution differ in the North and the South?  

In what ways did the Industrial Revolution make life better?

How did it make life more difficult?

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Given the following recurrence relation: An=(−2)An−1, with A0=(−1)
    9·1 answer
  • A package of 8 pens costs $1.09. Milo’s work to find the unit price of the pack is shown below.
    5·2 answers
  • A chef knows that ground beef used for hamburger is safe to eat once it reaches 160 degrees Fahrenheit. For optimized taste and
    7·2 answers
  • the wingspan of one type of insect is 0.2 millimeter. which expression shows the numerical value of the wingspan in meters?
    7·1 answer
  • jeff got a 23/25 on his first math test, a 93% on hi second test, and a 0.89 on his third test. Witch of the following orders hi
    7·1 answer
  • Ay - b = c solve for y
    9·2 answers
  • I need help with the question that is attached.
    8·1 answer
  • Is this a function or no?
    5·1 answer
  • Please help me i love u so much
    12·1 answer
  • By how many factors of did 10 did you multiply 0.0008 why
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!