1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
marysya [2.9K]
3 years ago
15

A person rides a glass elevator in a hotel lobby. As the elevator goes up, how does the angle of depression to a fixed point on

the lobby floor change
Mathematics
1 answer:
Sliva [168]3 years ago
7 0

Answer:

180 degrees

Step-by-step explanation:

straight angle equals a 180 degrees which is because the lobby is going up mot down.

You might be interested in
True or false. A binomial,where both terms are perfect squares, will always factor
valkas [14]

Answer:true

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
-2(2x- _)+1=17-4x For what missing value is the equation an identity?
igor_vitrenko [27]
What’s grade are you?
4 0
2 years ago
The leg of a right triangle is 2 units and the hypotenuse is 4 units. What is the length, in units, of the other leg of the tria
inysia [295]
The other leg of the units is 2
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
8 - 10x = 7 + 5x<br> 4- 10x = 3 + 5x
Paraphin [41]

Answer:

1/15

Step-by-step explanation:

15x = 1

x = 1/15

8 0
3 years ago
Didnt mean to post this question. i barely know what im doing
docker41 [41]

Answer:

It’s ok My main man

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • A weather forecaster predicts that the temperature in antarctica will decrease 8 degreesf each hour for the next 6 hours how lon
    14·1 answer
  • I need help can someone help.​
    7·1 answer
  • I need help how to do Arrays and an Expanded Algorithm
    7·1 answer
  • Molly is painting a model house and needs to know how much paint she will need. She knows the surface area of the prism is 216 s
    9·2 answers
  • Given the sequence 8, 16, 32, 64, ..., which expression would give the thirteenth term?
    15·2 answers
  • Help me please ......,,,,
    5·2 answers
  • What is 24 divided by 11
    11·2 answers
  • 4 tons of sawdust cost $3,120.00. What is the price per pound?
    15·1 answer
  • A store is selling 5 cans of tomato sauce for 4.50 what is the unit price
    6·2 answers
  • Find the distance between each pair of parallel lines with the guven equation y=2x+7 y=2x-3
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!