Answer:
1) Rolling a 3 is unlikely and rolling a 4 is unlikely too.
2) The probability of niki drawing a green marble is likely and the probability of tom drawing a blue marble is unlikely.
Step-by-step explanation:
1) Since there is only one 3 out of 6 numbers, the probability of that outcome is 1/6, which is low. The same thing goes for throwing a 4.
2) The reason why it is equally likely for niki drawing a green is because there are more green marbles than the other marbles. You could see it as a fraction as well, which is 4/9 Which is very close to one half (4.5). For tom, there are less blue marbles which brings it down to the unlikely spot (fraction = 3/9)
Hopefully this helps, and hopefully it isn't too confusing.
Answer:
To find the cost per yard, divide the cost by the amount:
p: 6.25 / 6.5 = 0.96 --> The cost per yard is $0.96
r: 3 /4 = 0.75 --> The cost per yard is $0.75
b: 8.1 /8.5 = 0.95 --> The cost per yard is $0.95
s: 7.2 / 6 = 1.2 --> The cost per yard is $1.20
In order from cheapest to most expensive:
Red
Brown
Purple
Silver
Answer:

Step-by-step explanation:
Let the equation of line is
, where
is the slope of the line.
It passes through
.
(<em>Slope of the line</em> joining
)
Hence slope of the given line

Equation of line is: 
The line passes through 

Check if
is on the line 

Hence line passes through
.
Check if
is on the line 

Hence line passes through
.
Put it in an improper fraction by multiply the coefficient with the denominator and add the numerator.
5/2 , 14/3
Find a common denominator which would be 6.
5/2 = 15/6 , 28/6
Add those together.
15/6 + 28/6 = 43/6
Since it can't be simplified the answer is 43/6
Answer: 1+1 is equal to 2, because adding a singular object to a specified amount of something to the number 1, it will increase by just that. Therefore, if the quantity of something is one, adding the number one to its value will be the number 2.