1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Anit [1.1K]
3 years ago
13

Do NOT write incorrect answers or plagiarize or I will REPORT!

Mathematics
2 answers:
vichka [17]3 years ago
7 0

Subtract 12 from 109 to get how many she ate. Subtract 94 from 109 to get how many she gave away.

Gave away: 15

Ate: 97

These are you answers

Good luck with your test!

Tema [17]3 years ago
5 0

Answer: it’s 97

Step-by-step explanation:

it is because you subtract how many you had after your friend took (94) from the original amount (109). then you subtract the 12 from the 94 and get 82. then you add 15 and 82 and get 97

You might be interested in
Of the 25 sheep in a flock 34% are white. how many sheep are white
Iteru [2.4K]
8.5 sheep are white. 34% of 25 is 8.5.
7 0
3 years ago
XYZ Toys makes a ec 4- Me Baby Doll for $10.40. They mark up the cost by 55%. What is the selling price for the Feed-Me Baby Dol
vladimir1956 [14]

Answer:

$16.12

Step-by-step explanation:

55% of $10.40 = 0.55 × $10.40 = $5.72

$10.40 + $5.72 = $16.12

8 0
2 years ago
Radical-3 -radical -169
ddd [48]
√3 - √169 =?

√3 - √(13)²  = √³ - 13  or equal √3 + 13 since √169 = + or - 13

3 0
3 years ago
Jennet graphs the inequality Negative 6 less-than x on the number line below.
netineya [11]

Answer: the graph is correct.

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Pleaseeeeeeee friends
IgorC [24]
B(x)=x2+3
I believe so
3 0
3 years ago
Other questions:
  • A machine makes 300 boxes in 15 minutes. Which expression equals the unit rate in boxes per minute
    6·2 answers
  • Randell's favorite brand of cookies is on sale at a price of $1.79 for a 12 ounces package. what is the cost per ounce (unit rat
    14·1 answer
  • A farmer had a farm with animals.
    11·2 answers
  • 10. how does the stranger show that he is more aggressive than henry when interacting with elisa at her garden? a. he refuses to
    12·2 answers
  • Caroline is going to an amusement park. The price of admission into the park is $10, and once she is inside the park, she will h
    14·1 answer
  • Determine whether the source given below has the potential to create a bias in a statistical study. Washington University obtain
    5·1 answer
  • A and B are two events.
    14·1 answer
  • The members of the Pedal Pushers Bicycle Club have traveled 134.8 miles of a 200-mile trip. How many more miles do they have to
    10·1 answer
  • Your money grows at a rate of 8% a year if you originally invest $2,000 what is the function that represents your money after t
    7·1 answer
  • Vincent had 97 rocks in his collection. He found 48 more at the beach. How many did he have in all ?
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!