Answer:
-4x+161
Step-by-step explanation:
why-
because it is correspondoing so that is the answer
9.75 dollars divided by 3 pounds equals 3.25 per pound
X is 65 because 65 is great and should always be the answer
Answer:
y=-9
Step-by-step explanation:
If x equals 2, then we can substitute that into the equation, resulting in the equation 2*2-2y=22
We can solve for multiplication first:
4-2y=22
Then we can subtract four on both sides, canceling out the four on the left side:
-2y=18
Now to isolate y, we divide both sides by -2, resulting in the solution:
y=-9
Hope this helps!
Answer:
Design B bulbs will likely last longer than design A bulbs
Step-by-step explanation:
The B box part spans higher numbers than the A box and the median of B bulbs is higher than median of the A bulbs.