1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Masja [62]
3 years ago
12

The sun is about 93Xthe sixth power of 10 (10*6) miles from earth. what is this distance written as a whole number?

Mathematics
1 answer:
SSSSS [86.1K]3 years ago
6 0
Sixth power of 10 (10^6) equals 10 with five extra zeros (1000000), which is nothing else but million. If you multiply it by 93, you will get the answer - the Sun is approx. 93000000 miles from Earth.
You might be interested in
2) Michael is going on a 3150-mile drive. He needs to stop for gas every 320 miles. How many times will he need to stop?
cupoosta [38]
He will need to stop 9 times
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
13. Product A is an 8 oz. bottle of cough medication that sells for $1.36. Product B is a 16 oz. bottle of cough medication that
algol13
Price / weight = unit price
product A : 1.36 / 8 = 0.17 per oz
product B : 3.20 / 16 = 0.20 per oz

product A has the lower unit price

7 0
2 years ago
Find the median of the set of data. <br><br> 4, 16, 7, 10, 15, 11, 13, 20
Rainbow [258]
The median is twelve [12]. 
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is 5x(12.28) +30/2
scoundrel [369]

Answer:

its 61.4x+15

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Py+qy=-4y+8 what is the solution for y
Helen [10]

Answer:

y=8/(P+q+4)

Step-by-step explanation:

we can find out that three items have y

so we can get them together Py+qy+4y=8

next(P+q+4)y=8   so y=8/(p+q+4)

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Jane paid a total of $79 for a pair of shoes and 2 hats.The price of each hat was $12.Use rounding toestimate how much Jane paid
    8·1 answer
  • Choose the point-slope form of the equation below that represents the line that passes through the point (6, -3) and has a slope
    15·1 answer
  • Jake has $40. Sam has $6 less than Jake. How much money do Jake and Sam have combined?
    8·1 answer
  • What is a placebo and why is it important in an experiment to test the effectiveness of a drug
    7·1 answer
  • "The majority of U.S. car owners still buy American cars."
    11·1 answer
  • PLEASE HELP IT'S TIMED<br> Order from least to greatest 0, -1.9, -1 4/5, -1/3, and 0.25
    6·2 answers
  • PLZ HELP ME WITH THIS QUESTION!
    11·1 answer
  • Which graph represents the equation y=-4/3x-2
    11·1 answer
  • X- (2x + 1) = 8- (3x + 3)
    8·1 answer
  • What is the equation for the line in slope-intercept form? <br>Enter your answer in the box​
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!