Price / weight = unit price
product A : 1.36 / 8 = 0.17 per oz
product B : 3.20 / 16 = 0.20 per oz
product A has the lower unit price
Answer:
its 61.4x+15
Step-by-step explanation:
Answer:
y=8/(P+q+4)
Step-by-step explanation:
we can find out that three items have y
so we can get them together Py+qy+4y=8
next(P+q+4)y=8 so y=8/(p+q+4)