1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
ludmilkaskok [199]
3 years ago
7

Plzz help me... explain with proper explanation plzzzz​

Mathematics
1 answer:
saul85 [17]3 years ago
4 0
To calculate the median you arrange the numbers from least to greatest and the number in the middle should be the answer
You might be interested in
When you cut a pyramid parallel to the base, meaning side to side, what 2D shape is created by the cross section ?
Black_prince [1.1K]

Answer:

triangle

Step-by-step explanation:

6 0
2 years ago
Read 2 more answers
A store buys a jacket for $20.00 and then sells it to customers for 80% more than that. What is the selling price of the jacket?
Elis [28]
Your answer would be 36.

Hope this helped!
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Lee charges $3 for a basket and $2.50 for each pound of fruit picked at the orchard.
Sliva [168]

Answer:

Y=2.50x+3

Step-by-step explanation:

Because the $3 fee is not changing but the 2.50 is changing every pound that they get.

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
If a dozen eggs cost $1.35, what is the unit cost?
Ulleksa [173]
Total eggs=12
dozen eggs cost =1.35 dollars
one egg =12/1.35
=0.11 dollars
4 0
3 years ago
I need someone to answer asap
algol [13]

Answer:

y = 8.5

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
Other questions:
  • A stratified sample in which the number of sampling units drawn from each stratum is in proportion to the population size of the
    13·1 answer
  • What is the place of 2 thousand
    15·1 answer
  • The value of 9−y is twice the value of y. What is the value of y?
    6·1 answer
  • 5. Is 7 a solution to the compound inequality "-3 < x < 6"
    15·1 answer
  • Brainliest if your first answer
    6·1 answer
  • HEYYYY PLS HELP IM NOT GOOD AT THIS STUFF
    12·2 answers
  • It is recommended that one fire extinguisher be available for every 4,520 square feet in a building. Write and solve an equation
    13·1 answer
  • Please answer this question, and happy valentines day!!
    11·1 answer
  • 5. Find the distance, d.
    15·2 answers
  • You buy a baseball card that goes up in value each year at 12%. You original bought the card for $25. How much will it be worth
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!